Ministr Ťok přistižen při lži. Jde o mýto

03.07.2017 21:30 | Zprávy

České mýto je oprávněně považováno za nejúspěšnější státní elektronickou zakázku. A to nejen při srovnání s dlouhodobě krachujícími podobnými projekty. Vzpomeňme například na neúspěšné řízení na dodávku elektronických náramků pro vězně, ostudu s pražskou Opencard, kolabující registr automobilů, nevydařené a nakonec zrušené odesílání důchodů na bankovní karty, elektronický sběr zdravotnických dat a mnoho jiných projektů. Mýto funguje přes deset let bez jediného výpadku, přesto je nejčastěji spojováno s amatérskými hádkami politiků, jak by mělo fungovat, jakou technologii používat a kdo by jej měl vybírat.

Ministr Ťok přistižen při lži. Jde o mýto
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dálnice D1 na Chodově

Vláda Bohuslava Sobotky začala připravovat nový tendr na provoz mýtného systému po konci smlouvy s Kapschem, začátkem roku 2014. V červnu 2014 ministerstvo dopravy pod vedením Antonína Prachaře (ANO) vypsalo tendr na projektového manažera soutěže. Tendr ale provázely pochybnosti a v prosinci 2014 ho nový ministr dopravy Dan Ťok (ANO) zrušil.

Kvůli časové tísni vláda v březnu 2016 schválila krizovou variantu výběru mýta po konci roku 2016 s tím, že ministerstvo dopravy vypíše přímou zakázku. V červenci pak vláda schválila prodloužení smlouvy na provoz mýtného systému se společností Kapsch. Ministerstvo dopravy potom uzavřelo dodatek ke smlouvě s Kapschem o pokračování správy mýtného systému na maximálně tři roky za 5,27 miliardy korun. Vše doprovázely politické spekulace doplněné především ze strany premiéra a jeho poradce Radka Pokorného snahou připravit výběrové řízení co nejvýhodněji pro jednoho z uchazečů o české mýto, slovenskou firmu SkyToll.

Ani dnes, kdy už ministr dopravy Dan Ťok na konci června nový tendr na výběr českého mýta vypsal, obvinění a hádky neustávají. Ministr zřejmě pod velkým stresem kupí chybu za chybou, nešikovně se vymlouvá a v jednom případě, jak dokážeme, i lže. To když se v souvislosti s nařčením, že může být obviněn z nezákonného chování, když připouští možnost, že nový výběrčí mýta nemusí používat současné zařízení v hodnotě několika miliard, které je v majetku státu, vymlouval na dohodu s nezávislou státní institucí NKÚ. „Já se toho nebojím, protože podle mě každý z těch nabízejících využije možnosti ten majetek využít. A při neoficiálních jednáních na NKÚ jsem byl ujištěn, že i kdyby se ten majetek nevyužil, tak by to nemělo být bráno jako nehospodárné nakládání,“ prohlásil suverénně Dan Ťok.

To si ale nenechal líbit šéf NKÚ Miroslav Kala a proti tvrzení ministra dopravy se ostře ohradil. „Především bych rád zdůraznil, že Nejvyšší kontrolní úřad není konzultačním místem a ke svým kontrolám se vyjadřuje až po jejich ukončení v kontrolním závěru. Svá stanoviska k předmětu kontroly tedy určitě nemůžeme sdělit dřív, než kontrola proběhne a než vyhodnotíme vše, co jsme zjistili. Pan ministr s NKÚ skutečnosti, které provázejí vypsání tendru na mýto, nekonzultoval, a jak vyplývá z toho, co jsem řekl, ani konzultovat nemohl. Taková vyjádření pana ministra chápu jako snahu kontrolované osoby opatřit si alibi opřením se o autoritu nezávislé ústavní instituce, kterou NKÚ je,“ odhalil lež ministra Ťoka Miroslav Kala.

Ministr dopravy přichycen při ostudné lži se ale nepoučil a pokračuje v kličkování a nejasných vyjádření i nadále. Aktuálně v souvislosti s obviněním, že ministerstvo dopravy rozdává neuváženě citlivá data všem potenciálním uchazečům o české mýto, aniž procházejí první kvalifikací.

Firmě Kapsch vadí například způsob, jakým ministerstvo dopravy nakládá s citlivými daty v tendru. Kritizuje to, že úředníci vydávají datová média s citlivými informacemi každému z uchazečů. V původní dohodě měli citlivé informace získat pouze uchazeči, kteří prošli kvalifikací a podepíšou dohodu o mlčenlivosti. Podle ministra Dana Ťoka ale úřad uchazečům žádná citlivá data nepředává. „Rozdávají na USB discích více než 70 tisíc(!) stran citlivé dokumentace komukoliv, kdo si o ně požádá. To je nelogické, nedomyšlené a krajně hazardní,“ uvedl ředitel Kapsche v Česku Karel Feix.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Eva Decroix, MBA byl položen dotaz

migrace

Jestli máme chránit naše křesťanské tradice a celkově Evropu, nemyslíte, že je třeba konečně zastavit nekontrolovatelný přiliv migrantů, který teď kvůli situaci v Sýrii může opět narůstat? Ač jako strana nic moc nezmůžete, máte aspoň nějaký návrh řešení, pro který se snažíte získat třeba v Bruselu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přestřelka z europarlamentu má dohru: Pošle Nerudová syna na Donbas?

19:51 Přestřelka z europarlamentu má dohru: Pošle Nerudová syna na Donbas?

Před Vánoci zněla europarlamentem poměrně šťavnatá čeština. Po Novém roce přestřelka znovu ožila na …