Společnost OKD podala v květnu sama na sebe insolvenční návrh. Uvedla v něm, že má nejméně 650 věřitelů, kterým dluží více než 17 miliard korun, své závazky nedokáže splácet a její majetek nemá hodnotu ani sedmi miliard korun. Do existenčních problémů se firma dostala kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. V srpnu se sejdou věřitelé, kteří budou o budoucnosti podniku rozhodovat.
Firma prý bude potřebovat až miliardový úvěr
OKD se potýká s nedostatkem hotovosti, zaměstnanci firmy tak žijí každý měsíc v nejistotě, zda bude mít OKD peníze na výplaty. Předseda představenstva a generální ředitel OKD Dale Ekmark tento měsíc uvedl, že se podnik neobejde bez pomoci státu a v případě reorganizace bude na financování svých provozů během roku 2016 potřebovat externí úvěr v rozmezí 700 milionů až jedné miliardy korun. Existuje podle něj vysoké riziko, že by jinak firma musela zastavit provoz.
S půjčením peněz na výplaty souhlasí i Babiš
Vláda řeší, zda a kolik peněz stát OKD na provozní výdaje půjčí. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) minulý týden řekl, že ministr Babiš dospěl k názoru, že je třeba dát v srpnu OKD peníze na červencové výplaty.
V dolech se dál těží černé uhlí. I s dodavatelskými firmami tam nyní pracuje zhruba 12.000 lidí. Pohledávky už u soudu přihlásilo přes 550 věřitelů firmy.
Majitelem OKD je společnost New World Resources (NWR), která patří skupině Ad Hoc Group (AHG). O hospodaření OKD i NWR se začala zajímat protikorupční policie, kriminalisté prověřují podezřelé transakce. Firma OKD například podle informací v insolvenčním rejstříku ručila za miliardové dluhopisy a některý její majetek byl převeden na jiné společnosti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk