Podle Duška byl měl být také představený další takzvaný semafor, mapa rizika nákazy po okresech. Podle nového ministra Prymuly ale tento nástroj v současné době nemá příliš smysl, protože ukazuje data se zpožděním. "Do dvou týdnů bude celá mapa červená," řekl ve středu ministr. Na místě jsou proto podle něj plošná opatření, využívat by se opět mohl, až bude na místě jejich uvolňování.
Od pátku by mělo začít fungovat také takzvané sebereportování. Lidé budou moci pro krajskou hygienu předem vyplnit své základní kontaktní údaje a informace o možných rizikových kontaktech. Mělo by to zkrátit čas, který pak bude třeba věnovat rozhovoru s nakaženým.
Některé hygienické stanice už hlásí, že jsou na hranicích kapacit, aby mohly trasovat všechny kontakty. Lidé si na sociálních sítích a v médiích stěžují, že se jim hygienik ozval pozdě. Objevily se i případy, kdy do kontaktu uplynulo až téměř deset dní, kdy končí nařízená karanténa. Původně měly být všechny rizikové kontakty oslovené do 48 hodin od pozitivního výsledku testovaného.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: mp