Americké ministerstvo obrany zvažuje nabídku společnosti Boeing vyrobit pro ukrajinskou armádu nové rakety s dostřelem až 150 kilometrů, odpalované ze země, napsala v pondělí agentura Reuters. Navrhovaný zbraňový systém Boeingu má zkratku GLSDB (Ground-Launched Small Diameter Bomb). Pokud Pentagon schválí jeho výrobu, na Ukrajině by mohl být už na jaře, informuje Echo24.cz.
Vojenská pomoc Západu může situaci Rusku značně komplikovat. To plánuje, že třetina příjmů ruského rozpočtu půjde příští rok na válku s Ukrajinou a vnitřní bezpečnost. Podle politologa a spolupracovníka CNN Prima NEWS v Moskvě Jiřího Justa zemi čeká nedostatek příjmů z plynu a ropy.
Ruský lid podle Justa zažije tvrdý náraz do zdi, na zbrojení totiž poputují například i finance určené pro sociální systém, což pocítí například ruští důchodci. Důchody se podle něj budou zvyšovat maximálně o pět procent.
Je přesvědčen, že investice i peníze na sociální sféru jdou na válku. V Rusku se o tom jen veřejně nemluví. „Válka maximálně vyčerpává a zaměstnává ruský rozpočet. Země tak čeká nedostatek příjmů z energetických surovin, protože je závislá na příjmech z exportu plynu a ropy ještě více než před válkou,“ konstatoval politolog.
Očekává, že to Rusové příští rok nebudou mít jednoduché. „Nebál bych se slov náraz do zdi,“ doplnil.
Kvůli neúspěchům na frontě má Rusko problém rekrutovat nové vojáky.
Do bojů na Ukrajině, které aktuálně probíhají v okolí Bachmutu, posílá společensky nežádoucí rekruty. „Putinova armáda tam útočí pomocí Suvorovovy metody. To znamená, že do války žene zmobilizované vojáky či žoldnéře z Wagnerovy skupiny, což jsou většinou zrekrutovaní vězni,“ popsal ve Zprávách Plus vedoucí zahraniční redakce CNN Prima NEWS Matyáš Zrno.
Vedení se tak prý snaží zbavit společensky nežádoucích jedinců. „Počet obětí vedení nezajímá,“ konstatoval.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.