Jeho plán jménem „Ekonomická dimenze rusko-ukrajinské krize – hledání východisek“ neprošel, a s ním ani plánované setkání rusko-české komise pro hospodářskou spolupráci, které se měl účastnit jak Mládek, tak i jeho ruský protějšek Denis Manturov. Bohuslav Sobotka podle LN tento plán zpochybnil z důvodu nejasné budoucnosti sankční politiky EU vůči Rusku. Ta se prý má revidovat na Evropské radě v červnu tohoto roku, a buď se zruší, nebo se nejméně do konce roku prodlouží. Jako další důvod prý zmínil Sobotka i nezájem členských států EU o tuto mezivládní komisi s Ruskem, zájem prý projevilo jen Slovinsko.
Sobotkův tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza se za premiéra vyjádřil, že ještě není jisté, kam se bude český export orientovat, jasno bude prý až po červnovém rozhodnutí Evropské rady. „Reálná diskuse o vztahu s Ruskem bude tématem až na červnové Evropské radě. Debata české vlády, jestli pokračovat s podporou exportu do Ruska, nebo jestli se zaměří na jiné regiony, ještě poběží,“ řekl Prouza.
Podle LN se prý negativně ozvala k tomuto plánu Ministerstva průmyslu a obchodu i americká ambasáda, která prý tím byla velmi překvapena. „Podle našich informací jsou dopady sankcí na Českou republiku minimální, nechápeme tedy, proč tento materiál vzniká,“ řekl tak James P. Merz z americké ambasády v Praze.
Jan Mládek dle LN svůj plán odůvodňuje s tím, že ministerstvo chce jen minimalizovat škody českých firem, nikoliv navýšit českou přítomnost na ruském trhu. „My prostě potřebujeme, aby ztráty českých firem byly co nejmenší, aby po nás nechtěli žádné kompenzace,“ řekl podle LN Mládek v nedávném rozhovoru pro HN.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ste