Mladí nemají bydlení, tak nechtějí děti. A Fialova vláda to podle poslankyně dorazila

18.11.2024 18:01 | Monitoring

Poslankyně SPD Marie Pošarová tvrdí, že za vlády Petra Fialy bezprecedentním tempem roste nedostupnost bydlení. Neúspěšná digitalizace stavebního řízení bývalého ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše prý byla jen poslední tečkou, která „vejde do dějin“. Experti navíc varují, že nedostupnost bydlení bude kvůli pomalé výstavbě ještě stoupat. Dnešní ceny bytů nebo nájemného jsou už tak vysoko, že finanční problémy mají i rodiny se středními příjmy.

Mladí nemají bydlení, tak nechtějí děti. A Fialova vláda to podle poslankyně dorazila
Foto: SPD
Popisek: Marie Pošarová, poslankyně SPD

Zatímco například v sousedním Rakousku přibudou ročně desítky tisíc nových bytů, v České republice se dá počítat roční výstavba jen na stovky nových bytů. „A to hovoříme o období před Bartošovou digitalizací stavebního řízení, která vejde do dějin jako nejúspěšnější akce směřující k zastavení bytové výstavby v našich i evropských dějinách,“ upozorňuje ve svém komentáři pro ParlamentníListy.cz Marie Pošarová.

Přitom bytová výstavba je podle Pošarové jedním ze základních motorů ekonomiky a dostupné bydlení je klíčovým faktorem růstu populace. „Právě dostupné bydlení je nutnou, ač nikoli jedinou a postačující podmínkou pro to, aby se mladí lidé nebáli zakládat rodiny a mít děti. V České republice jsme nyní svědky opačného procesu. Nabídka bytů k prodeji (i k pronájmu) v České republice je již delší dobu několikanásobně nižší než poptávka po nich. Což jejich cenu šroubuje do nebetyčných výšin,“ vysvětluje poslankyně SPD.

Česká republika vychází mizerně ve srovnání s ostatními zeměmi Evropy, kdy například bydlení v Praze je aktuálně v přepočtu na kupní sílu dražší než v Barceloně, Paříži nebo Miláně. „Je to velmi smutné prvenství. Proto raketově roste i nájemné. Cena pronájmu průměrného 70metrového českého bytu nyní dosahuje podle dat poradenské společnosti Deloitte průměrně 21 700 korun měsíčně,“ upozorňuje Pošarová, že v Praze je průměrný nájem takového bytu dokonce 30 tisíc korun.

„Znamená to mj. i to, že čím dál více českých občanů včetně pracujících s nikoli podprůměrnými příjmy musí žádat na úřadech práce o sociální dávky, konkrétně o tzv. příspěvek na bydlení. To je tragická vizitka politiky Fialovy vlády – čím dál více občanů není schopno bez sociálních dávek zaplatit nájemné,“ tvrdí Pošarová.

Ještě větší problémy mají mladí lidé, kteří uvažují o pořízení bytu, protože průměrná cena 70metrového bytu nyní přesahuje sedm milionů korun. „Tyto ceny v souběhu s vysokými sazbami hypotečních úvěrů prakticky znemožňují pořízení vlastního bydlení i rodinám s průměrným příjmem a tzv. střední třídě. Tento stav je i jedním z hlavních důvodů významného propadu porodnosti v naší zemi,“ má jasno Pošarová, že mladé rodiny se i kvůli nejistotě bydlení zdráhají mít děti.

„V SPD dlouhodobě říkáme, že je naprosto nezbytné, aby stát převzal hlavní odpovědnost za bytovou politiku a dostupnost bydlení pro české občany. Fialova vláda a Piráti, kteří v ní měli do svého odchodu oblast bydlení ve své kompetenci, v tomto tragicky selhali,“ dodává poslankyně, že SPD také chce zrušit eurosměrnice o povinné renovaci a zateplování budov nebo připravované emisní povolenky na vytápění bytů a domů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Makarovič

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Piráti

Dobrý den, zajímalo by mě, koho jste volil jako vašeho nástupce a jestli byl Hřib vaším favoritem a co si o něm myslíte? Nemyslíte, že on stranu spíše pohřbí? A zajímá vás vůbec osud strany? Přeci jen byl jste to vy, kdo ji vybudoval a podle mě je velká chyba, že jste jako předseda skončil.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 12 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Budoucnost Evropské unie se představila: Panoptikum pro otrlé, varuje David

18:25 Budoucnost Evropské unie se představila: Panoptikum pro otrlé, varuje David

Zapomeňte na americké volby, skutečnou globální událostí je slyšení eurokomisařů. I tím bruselský se…