Již několik týdnů létají z oné džungle zvané Gaza občasné rakety na pohraniční městečka a také balóny se zápalnými bombami, které způsobily četné požáry. Současně se již dva týdny snaží arabští kazatelé rozdmýchat v Jeruzalémě nepokoje, využívajíce jako každý rok svátečního měsíce Ramadánu. Během tohoto měsíce se Arabové utvrzují ve své zbožnosti, což se projevuje také „celoměsíčním půstem“, který je ve skutečnosti mohutným přejídáním, protože nepřetržitě jedí od západu slunce až do jeho východu; na konci Ramadánu navíc vypukne třídenní hostina zvaná Íd al-fitr (tento rok začíná 12. května).
Dalším projevem měsíčního svátku jsou návštěvy mešit, kde imámové vyzývají k boji proti nepřátelům v čele s Židy. Když se rozparádění věřící vyhrnuli z mešit, napadali tento rok v Jeruzalémě náhodné chodce, kamenovali auta a demolovali vše, co šlo. Nadšení mladíci fackovali v tramvajích a autobusech osamělé Židy a uveřejňovali násilné scény na společenských sítích, což vedlo k dalšímu napodobování. Na mnoha místech došlo i ke zranění malých dětí a byly oběti na životech.
Nejvíc problémů již po léta představují bohoslužby na Chrámové hoře ve Starém městě, po nichž často dochází k nepokojům. Na místě, kde dnes stojí dvě mešity, stával židovský chrám, zničený v roce 70 Římany po porážce židovského povstání. Dodnes je tato hora pro Židy posvátná, a dokonce se podle tradice nad ní vznáší božská aura (Šchina). Přesto byly Izraelem v roce 1967 slavnostně předány symbolické klíče od Chrámové hory Islámské náboženské radě (WAQF) na znamení izraelské touhy po míru po vyhrané válce.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: .