Kubek není přesvědčen, že epidemie covidu je u konce, prý pokud nebudeme zodpovědní, tak na začátku roku 2022 přijde šestá vlna epidemie. Což Beran jako epidemiolog nevyloučil, uvedl, že to je normální mechanismus respiračních onemocnění, že okolo vánočních svátků mizejí a vracejí se třetí a čtvrtý týden v lednu. Ale podotkl, že situace se zlomila v Rakousku, Německu a na Slovensku v podstatě ve stejný čas, přičemž v Rakousku a na Slovensku platila přísná opatření, zatímco v Česku ne. Pokládá to za důkaz toho, že „záleží na lidech“, tedy individuálních epidemických opatřeních. Zopakoval, že plošným očkováním by se vláda neměla rozptylovat, dokud není proočkována riziková populace.
Milan Kubek ovšem optimistou není, podle něho vláda přehodí zodpovědnost za řešení covidu na zdravotnictví a preventivní opatření jsou zanedbávána. A argumentoval, že počet zemřelých koreluje s tím, jak je daná země proočkovaná; také tvrdil, že zbrždění nárůstu počtu hospitalizovaných je způsobeno tím, že se začalo očkovat třetí dávkou vakcíny. Doplnil, že ti, kdo s covidem v nemocnici leží delší dobu, už administrativně nejsou covid pozitivní, ale stále jsou hospitalizováni, jejich počet pak odhadl na 20 % z počtu s covidem hospitalizovaných. Tedy se situace zlepšuje mnohem pomaleji, než se na první pohled zdá.
Moderátor se dotkl Kubkova vzorného chování ohledně nošení respirátoru a prezident ČLK uznal, že vzhledem k tomu, že jsou zřejmě všichni účastníci diskuse třikrát očkováni, tak by ho mít nemusel. „Já tu ochranu v těch vnitřních prostorách nosím proto, abych lidem ukázal, že je dobré udělat vždycky něco navíc, co můžu udělat. A jako výraz určité ohleduplnosti vůči ostatním. Kdybychom se tak všichni chovali, tak bychom na tom byli lépe, ale to bychom asi museli žít v ideálním světě,“ vysvětlil. Ale protože svět ideální není, tak prý musí být nastavena pravidla a vyžadováno jejich dodržování. Nedodržování pravidel pak dle Kubka demoralizuje slušné lidi. „Výsledkem je totální anarchie, které někteří hlupáci říkají svoboda,“ dodal.
„Já asi patřím k těm hlupákům, já si myslím, že je lepší inhalovat běžný vzduch ve vnějším prostoru,“ uvedl Beran a dodal, že roušku či respirátor si nasazuje např. v metru. Upozornil, že vláda v minulosti přikazovala, aby lidé měli roušku i při běhání v lese. „To hluboké dýchání vede k tomu, že se ztlušťuje vrstva hlenu s nespecifickými působky na těch dýchacích cestách, a to samozřejmě velmi výrazně snižuje množství viru, který se dostane přes tuto vrstvu k těm vnímavým buňkám. Já osobně, kde to jde, tak tu roušku ani respirátor nepoužívám. Snažím se zhluboka dýchat, sportovat, abych si ty dýchací cesty posílil,“ vysvětlil epidemiolog.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.