Úterním jednáním sněmovního podvýboru pro svobodu slova a média začíná pravidelný přehled toho nejzajímavějšího, co se v uplynulém týdnu týkalo sdělovacích prostředků. „Předmětem jednání měla být diskuse o tom, že některé soukromé společnosti, jež provozují internetovou komunikaci, takové ty free portály, blokují určitá sdělení, která obsahují konkrétní zmínky, ať už se to týká názvů serverů jako Parlamentní listy, Nová republika, První zprávy a podobně. Rovněž se to týká soukromé korespondence, která tyto odkazy obsahuje. Konkrétně nejvíce nálezy této filtrace směřují na portál Centrum, který je pana Bakaly, pak portály Volný, Tiscali a další, které nedopraví vaše sdělení vašemu adresátovi. To lze zhodnotit podle paragrafu 182 trestního zákoníku jako porušování tajemství dopravovaných zpráv,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
V tomto paragrafu je stanoveno, že kdo úmyslně poruší tajemství textové zprávy posílané prostřednictvím sítě elektronických komunikací od autora k adresátovi, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti. „Hostem jednání byl pan Novotný, předseda Asociace nezávislých médií. Z podvýboru se ho zúčastnili jen předseda pan Luzar a pak už jen pánové Rakušan a Martínek, ostatní poslanci se neobtěžovali zúčastnit. Pak nevím, proč jsou jeho členy, když to je mimořádně důležitý podvýbor, o svobodě slova a médií se hovoří velice často. Asi měli něco důležitějšího, ale jsou placeni za práci ve Sněmovně. Každopádně ti tři, kteří se dostavili, včetně pana předsedy, vyslechli argumentaci a hlavně dokumentaci pana Novotného, který jako bývalý policejní prezident jasně zdokumentoval, čím a jakým způsobem se porušuje ten paragraf 182,“ poukazuje mediální analytik.
Cenzuruje se už i soukromá korespondence
Na jednání byli pozváni i zástupci portálů, jichž se to týkalo, ale nedostavili se. „Asi mají moc práce. Ale ti za to alespoň nejsou na rozdíl od poslanců placeni z našich daní, takže buďme shovívaví. Jen dali najevo, že se s nějakým Novotným a s nějakým poslaneckým podvýborem nemají o čem bavit, protože moc v této zemi nemá Parlament, ale mocní vlastníci firem včetně těch komunikačních. Ukázali jednání vztyčený prostředník, naprosto jasně vyjadřující, že nemají absolutně žádný důvod podílet se na společném a odpovědném řešení této věci. Ta není jednoduchá, hlavně není ani trochu k podcenění, protože tu zjevně nastává státem organizovaná nebo minimálně tolerovaná cenzura. Je to už horší, než to bývalo v nedávné minulosti, kdy se cenzurovala pouze veřejná média, zejména mainstreamová. Dnes už se cenzurují celé země různými způsoby, alternativní média a vedle toho nově i soukromá korespondence,“ upozorňuje Petr Žantovský.
Je proto velice zvědav, kdo se v Poslanecké sněmovně tohoto tématu ujme. „Jestli to vůbec nějaká strana bude chápat jako součást svého zájmu. Protože se samozřejmě také nabízí otázka, kolika lidí se to dotýká. Někdo to může odbýt tím, že to je záležitost zájmu jen menší skupiny lidí, kteří provozují takovou informační mezilidskou komunikaci prostřednictvím internetu, a těm ostatním je to vlastně jedno, takže jako by o nic nešlo. Ale já opakuji – stejně jako jsem to říkal minulý týden – jestliže bude o svobodu připraven jeden člověk, jako by o ni byli připraveni všichni lidé. Takže bych tohle velice akcentoval a doporučoval bych všem médiím, aby se tomu věnovala. Protože to je pointa tohoto výstupu, že kromě Parlamentních listů a některých dalších alternativních webů jsem zprávu o této události nikde nenašel,“ podotýká mediální odborník.
Komu se ČT nelíbí, ať si trhne nohou a hezky platí
Má tím na mysli veškerá velká mainstreamová média, z nichž u České televize ho to ani nepřekvapuje. „Tam se dokonce ani nezabývají tou svou blamáží se záměnou Luhanska s Damaškem. Nejenže se neomluvili veřejně, ale jak jsem byl informován, tak ani o tom nebyla žádná řeč uvnitř ČT nebo na redakčních poradách. Je to tam dáno jako běžný přešlap, tak co by se tím zabývali, vždyť jim to nevadí. A komu to vadí, tak ať si trhne nohou a zas je hezky platí. Tak na téhle úrovni se v českých médiích zachází se skutečnostmi, které jsou burcující a varovné. Tak jsem zvědavý, jestli se toho zmocní nějaká politická strana, protože na nikom jiném už to v tuto chvíli není. Samozřejmě i na státním zastupitelství, které by na základě takto shromážděných informací mělo podniknout nutné právní kroky. Ale nevím, zda se toho státní zastupitelství zmocní. Nechme se překvapit,“ doporučuje Petr Žantovský.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník