„V českém tisku se dosti často píše o možnosti, že tento administrativní krok může mít za následek zvýšený migrační pohyb ukrajinských občanů, a dokonce se spekuluje o tom, že by mohlo jít až o pět milionů lidí, což by bylo násobně více migrantů, než zažila Evropa v roce 2015. Nakolik jsou tyto obavy oprávněné, se ukáže ještě letos,“ varuje v komentáři pro První zprávy.cz Jaroslav Bašta.
Pokud úprk Ukrajinců opravdu nastane, vlastně se nebude čemu divit. Ukrajina ekonomicky strádá. V posledních třech letech se na situaci v zemi podepsala válka zuřící na východě země už třetí rok, jenže nijak růžové to nebylo ani před touto válkou.
„V mnoha ohledech je ukrajinská ekonomika hodně podobná zemím třetího světa, totéž bohužel již dlouho platí o zdravotním stavu tamní populace. Obávám se, že celý Západ v záchvatech nadšení z revoluce v Kyjevě a protiruské propagandy přehlédl, že se Ukrajina změnila ze staré evropské země na výspu Afriky. Na rozdíl od některých měst Francie sama od sebe, bez přispění vlny migrantů. Afrikanizace proběhla nejen v politice, jak dokazuje všudypřítomná korupce a existence soukromých, případně partajních armád, stále více ovlivňujících každodenní život, ale také v ekonomice,“ vykresluje svůj náhled na Ukrajinu bývalý diplomat působící v Rusku a na Ukrajině.
Svůj podíl na „afrikanizaci Ukrajiny“ má podle Bašty i Evropská unie, která podporovala Majdan. Pokud tedy dojde k masovému úprku Ukrajinců z jejich vlasti k nám, budeme za to moc poděkovat především sami sobě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: PV