Moravec chtěl pitvat Babišův audit, ale narazil. A zněla Havlova slova

02.06.2019 13:42 | Zprávy

Dnes se v Otázkách Václava Moravce setkali předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a náměstek ministryně spravedlnosti Jeroným Tejc. Moravec v úvodu připomněl slova prezidenta Václava Havla z roku 2003, kdy upozorňoval, že nezávislost justice je třeba obhajovat. Rychetský na Havlova slova navázal. Prozradil, kde máme zaděláno na největší problém. A v přímém přenosu vynadal svým kolegům z Ústavního soudu, Šlo o hoteliéra a ruské hosty.

Moravec chtěl pitvat Babišův audit, ale narazil. A zněla Havlova slova
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátor pořadu OVM Václav Moravec

„Znovu a znovu je třeba posilovat autoritu a nezávislost policie a justice, těchto praktických garantů spravedlnosti. Různá bratrstva lidí vždy připravených se obratně obohacovat na úkor ostatních a usilovat přitom o beztrestnost, či dokonce politické krytí, bohužel stále existují,“ řekl Václav Havel ve svém posledním novoročním projevu v roli prezidenta v roce 2003.  

Rychetský upozornil, že je třeba dbát na rovnováhu tří moci – moci zákonodárné, výkonné a soudní, přičemž ta poslední jmenovaná má bránit občany i před tlakem moci zákonodárné a výkonné. Zákonodárci a vláda by prý byli rádi, kdyby soudy rozhodovaly, jak si přejí zástupci dvou ostatních mocí, ale Rychetský jasně řekl, že to takto být prostě nemůže.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman dodal, že v České republice prostě není možné beztrestně si objednat trestní stíhání, jak o tom mluví Andrej Babiš (ANO). Předseda vlády tento týden přitom ve Sněmovně tvrdil, že i Pavel Zeman měl potvrdit, že si trestní stíhání objednat lze. Pavel Zeman před kamerami prohlásil, že si nepamatuje žádné své vyjádření, ze kterého by se dala Babišova slova dovodit.

Jeroným Tejc nabídl trochu jiný pohled. V České republice působí víc než tisíc státních zástupců a Tejc se domnívá, že Pavel Zeman ani žádný jiný státní zástupce nemůže dát v jednom okamžiku ruku do ohně za úplně všechny státní zástupce. „Žádný nejvyšší státní zástupce nemůže dát ruku do ohně za úplně všechny,“ varoval Tejc. I on však věří, že nevinný člověk nemůže být v Česku pravomocně odsouzen, i když ten či onen státní zástupce pochybí.

Náměstek Tejc upozornil také na skutečnost, že zatímco okresní státní zástupci úspěšně dotáhnou do konce celou řadu kauz, u vrcholových státních zástupců je to tak, že až 28 procent případů skončí zproštěním.

Pavel Zeman se nad Tejcovými slovy jen usmíval a okamžitě konstatoval, že těmto slovům nelze věřit, protože záleží na tom, s jakými údaji se pracuje.

„Když jsme si udělali analýzu a šli jsme případ po případu, zjistili jsme, že se špatně zapisují případy zproštěné částečně a zproštěné úplně,“ upozornil Zeman s tím, že když se vezmou v potaz důkladně sledovaná data, dá se zjistit, že zproštěním skončilo jen asi 14 procent věcí. Ministerstvo spravedlnosti tedy pracuje s chybným, až dvakrát vyšším údajem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Kdo řídí Prahu?

Podle všeho byste měl vy, ale přijde vy, že je to spíš Hřib. Myslíte, že tu kumulaci funkcí zvládáte? Proč jste chtěl být primátor, když o vás není vůbec slyšet, za to o Hřibovi až moc? A stojíte za ním, co se týká toho, jak si jako náměstek pro dopravu vede? Vždyť je to jen chaos nebo nějaký skandá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala „poučoval“ o fotbalu. Zhrození: Má komentovat německého ministra, ne toto

19:45 Fiala „poučoval“ o fotbalu. Zhrození: Má komentovat německého ministra, ne toto

Premiér Petr Fiala se opakovaně pokouší přiživit na odlesku slávy fotbalových hvězd. Naposledy neodo…