Moravec odmítl moderovat duel Zemana a Drahoše. Petr Žantovský k tomu nabízí jeden pohled, který dosud nikdo nenabídl

20.01.2018 9:11 | Zprávy

TÝDEN V MÉDIÍCH O Jiřím Drahošovi víme vždy jen to, co právě sdělí v médiích, ale za dalších pět minut už to neplatí. Analytik Petr Žantovský to dokládá na jeho přístupu k otázce migrace. Nejprve svým podpisem pod výzvu vědců vyjádřil ochotu přijmout všechny ty, kdo v Evropě hledají útočiště, později tvrdil, že přijetí 2600 migrantů podle nařízených kvót nebude pro naši zemi problém. S blížícím se druhým kolem přímé volby ale obrátil a tvrdí, že kvóty odmítá. Mediální událostí týdne se stala neschopnost generálního ředitele České televize přinutit podřízeného Václava Moravce moderovat duel prezidentských kandidátů.

Moravec odmítl moderovat duel Zemana a Drahoše. Petr Žantovský k tomu nabízí jeden pohled, který dosud nikdo nenabídl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Žantovský

Prezidentská volba a migrace byly hlavními mediálními tématy uplynulého týdne. „V úterních Událostech, komentářích nám bylo velice triumfálně z německých zdrojů sděleno, že zatímco v roce 2015 bylo evidováno v Německu 900 tisíc žadatelů o azyl, tak v roce 2017 jich už je pouze 190 tisíc. Toto bylo prezentováno jako obrovský úspěch německé politiky, jako velké plus pro paní Merkelovou a celou eurounijní elitu, abych tak řekl. A že se tedy jakoby v kontextu nemáme čeho bát, protože jich je každý rok o několik stovek tisíc méně. To je typický příklad toho, jak se manipuluje s čísly, což je jedna z nejčastějších manipulací, kdy se vytáhne z nějaké statistiky osamocený údaj a na něm se potom postaví absolutní tvrzení,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský s tím, že při podávání zmíněné informace byla zamlčena jedna podstatná věc.

Tou je, že nemáme nejmenší tušení, kolik nových příchozích migrantů a odkud do Německa nebo jinam přišlo. „Ty už nikdy nikdo nespočítá, protože Schengen neexistuje, počítají se jen žadatelé o azyl. Ale protože mnozí migranti poznali v letech 2015 a 16, že je azylové řízení velice komplikované, tak o něj ani nežádali. Prostě proto, že vědí, že by ho nedostali, když nesplňují podmínky, nejsou z tzv. nebezpečných zemí či z válečných zón. Proto je počet migrantů, kteří se pohybují po Evropě, neznámý a nikdo ho nedokáže odhadnout. Lže se nám v přímém přenosu a jen se můžeme ptát, jestli hlavním lhářem je jen německý zdroj, nebo je větším lhářem Česká televize, která si není schopna položit stejnou otázku, jakou si kladu já. Kdyby si ji položila, tak by to stálo za velmi důkladný pořad, za nějakou analýzu, která by byla tou službou veřejnosti, kterou by ta Česká televize měla vykonávat podle zákona. Jenže to je jen další důkaz toho, jak se na Kavčích horách nepracuje,“ poukazuje mediální analytik.

Budeme nuceni poskytnout azyl každému, koho Brusel či Berlín určí

K tématu migrace přidává ještě postřeh ze středy, kdy v nočních zprávách České televize ve 23 hodin rozumoval velice zeširoka po telefonu Martin Rozumek, prezentovaný jako ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům. „Několikrát opakoval, že je na služební cestě v Itálii a že vždy, když je v zahraničí, tak se strašně stydí za naše politiky, za naše protimigrační stanoviska, za to, jak všude v Evropě jsou úžasní, nejlepší a jenom my jsme ti nejhorší. Sebemrskačství z jeho telefonátu jenom cákalo. Poučoval nás, jak bychom se měli chovat vůči migrantům a že bychom měli odmávnout bruselským úředníkům jednotnou migrační politiku. Ale co to znamená jednotná azylová politika? To znamená, že budeme nuceni poskytnout azyl každému, koho Brusel, Berlín nebo někdo jiný určí, že je hoden azylu,“ vysvětluje Petr Žantovský.

Z toho vyplývá, že bychom v tu chvíli už nepotřebovali vlastní vládu ani naši cizineckou policii. „Vlastně bychom nepotřebovali vůbec nic, protože o podstatných věcech, o tom, kdo u nás dostane politický azyl, se bude rozhodovat jinde a podle pravidel, která si v duchu Lisabonské smlouvy určí stanovená většina v Evropské unii a nebude se nás ptát na názor. Naopak když budeme mít názor jiný, dopadneme stejně jako v aktuálním případě, kdy Evropská komise podala u Soudního dvora Evropské unie žalobu proti Česku kvůli odmítání programu přerozdělování žadatelů o azyl. To je velice bizarní situace, na které je velice dobře vidět, jak nesvobodný ten evropský chomout je a do čeho jsme vlastně svou hlavu strčili,“ připomíná mediální odborník.

Mluví za nás Rozumek v barvách neziskovky placené Sorosem

Nejstrašnější na tom podle něj je, že k nám o tom z veřejnoprávní obrazovky promlouvá právě Martin Rozumek či jiný pan XY. „Jsou desítky, stovky NGO, které se zabývají pouze takzvanou pomocí uprchlíkům. Už jsem o tom v souvislosti s Českou televizí několikrát hovořil, že tu a tam nám pustí do vysílání nějaké Europeum, dále Prague Security Studies Institute, který zakládal Havel s Albrightovou někdy kolem roku 2000 po tom, co jim dali prostory na Pohořelci. Na stránkách těchto neziskových organizací všude najdete logo Open Society Fund George Sorose, je to všechno z jednoho zdroje. Kladu si jedinou otázku, když máme Ministerstvo zahraničních věcí, máme zahraniční výbory v obou komorách Parlamentu, proč nás o tom poučují lidé jako nějaký pan Rozumek. Jakým právem za nás mluví?“ podivuje se Petr Žantovský.

Dostáváme se tak do situace, kdy o podstatných věcech mají rozhodovat lidé, kteří k tomu nemají žádný mandát. „Vždyť neprošli žádným volebním bojem, neprošli žádným hlasováním, nejsou to tedy demokraticky zvolení a mandátem obdaření lidé, ale zato mají sebevědomí a také nepochybně dostatečně velké množství peněz, aby nás mohli z veřejnoprávní obrazovky tímto způsobem mistrovat. Jak si vůbec může Česká televize dovolit k tak zásadní věci, jako je jednotná azylová politika, přizvat jednoho jediného hosta po telefonu, nějakého jedince z nějaké NGO, kterého dokonce možná platí zahraniční mocnost? Na stránkách těchto NGO jsou loga americké ambasády, takže kdo tedy bude rozhodovat o naší azylové politice? Nějaké neziskovky placené Sorosem a americkou ambasádou? No to tedy přestáváme býti Českou republikou a jsme plnýma nohama kolonií,“ míní mediální analytik.

Kandidáti měli v prvním kole jediný program: Zeman ne

Druhým tématem se dostává k přímé volbě hlavy státu. „Mám před sebou Hospodářské noviny, které se ve víkendovém vydání 12. až 14. ledna plně věnovaly prvnímu kolu prezidentské volby. Na názorové stránce vidím šest příspěvků a všech šest je samozřejmě proti Zemanovi. Tři jsou citace ze zahraničních zdrojů. Pražský dopisovatel německého listu Die Welt uvádí, že Miloš Zeman je ve skutečnosti republikánský monarcha. Zpravodaj serveru BBC News zase tvrdí, že hlasování je považováno za jakési referendum o současném prezidentu Miloši Zemanovi a dalším směřování České republiky. No a pražský dopisovatel britského deníku The Guardian přidává, že případná porážka Miloše Zemana může od základů změnit českou politiku a vážně ohrozit budoucnost premiéra Babiše, jehož přežití je na současné hlavě státu závislé. To jsem potřeboval slyšet od dopisovatele Guardianu, ten tomu rozumí asi jako já jaderné fyzice, to znamená vůbec,“ poznamenává Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Putin ví, kde udeřit.“ Mrazivé varování z Německa

14:50 „Putin ví, kde udeřit.“ Mrazivé varování z Německa

Německý ministr obrany Boris Pistorius varuje před nebezpečím hybridní války vedené Ruskem proti Něm…