V první hodině Otázek řídil Václav Moravec diskusi ministra práce a sociálních věcí a předsedy lidovců Mariana Jurečky, bývalé ministryně, dnes poradkyně odborů Jany Maláčové z ČSSD, a poslankyně SPD Lucie Šafránkové.
Jurečka hned na úvod přiznal, že úřady práce evidují na 9 700 různých žádostí, které nebyly vyřízeny v zákonné lhůtě třiceti dní. „Z toho asi 9 050 je takových, kde je potřeba, aby klient doplnil informace. Jsou to tzv. žádosti ve výzvě. Ta situace se za březen a duben opravdu významně zlepšila,“ sděloval Jurečka divákům ČT s tím, že když se podíváme na podobné období v roce 2022 v Praze, tak tehdy bylo na vyřízení žádosti potřeba sto dní. Dnes je to dvacet devět dní. „Já bych tady chtěl poděkovat pracovníkům úřadů práce, kteří toho teď mají k vyřizování opravdu hodně a i tak jsme na řadě úřadů na nějakých deseti až patnácti dnech na vyřízení. V Praze, kde toho je opravdu nejvíc, tak jsme na nějakých 29 dnech,“ zaznělo od ministra.
A přidal jeden slib.
V oblasti digitalizace na úřadech práce prý už došlo k velkému posunu a Jurečka chce dojít ještě dál v oblasti podávání žádosti. „Tak aby lidé vůbec nemuseli na úřady práce chodit. My vidíme výrazný posun u podávání rodičovského příspěvku. 34 procent rodičů podává tuto žádost on-line. A v Praze je to 72 procent,“ prozradil. Onen zásadní posun, že lidé nebudou muset na úřady vůbec chodit, když budou žádat o dávku, má nastat do konce tohoto roku. „Můj cíl je mít do dvou let všechny agendy kompletně zdigitalizované a 50 procent klientů obsluhovat on-line,“ pokračoval Jurečka s tím, že v Praze se teď přes 50 procent příspěvků na bydlení podává on-line.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.