„Ve Washingtonu se už mohli přesvědčit, že podobné nepřátelské výpady jsme nenechali a nenecháme bez odpovědi," uvedl Lukaševič v reakci na rozšíření seznamu ruských představitelů potrestaných zákazem vstupu do USA podle tzv. Magnitského zákona o další čtyři jména. USA prý rovněž zavádějí restrikce proti ruským firmám, které porušují americký zákon o sankcích vůči Íránu a Sýrii.
Podle mluvčího ruského ministerstva zahraničí jde o čistě politické rozhodnutí, motivované nejspíše snahou ukončit rok „ve vysokém protiruském tónu" a „přáním rozleptat rámec dvoustranných vztahů". Washington údajně uplatňuje dvojí měřítko, když kritizuje Rusko za stav lidských práv, ale současně zavírá oči před problémy s lidskými právy v samých USA, kde tajné služby donedávna měly právo uplatňovat středověké mučení a „policisté až dosud beztrestně zabíjejí lidi jen proto, že mají jinou barvu kůže". „Spojené státy se úporně snaží rozšířit platnost vlastních zákonů na celý svět a diktovat všem své podmínky. Avšak vůči Rusku žádné nátlakové metody neuspějí," zdůraznil Lukaševič.
Spojené státy zařazují na „černou listinu" ruské úředníky, soudce a policisty zapletené do porušování lidských práv, aby jim zakázaly vstup do USA a zmrazily majetek, který ve Spojených státech mají. Tuto praxi umožňuje tzv. Magnitského zákon, pojmenovaný po auditorovi zahraničního investičního fondu Sergeji Magnitském, který v roce 2009 zemřel za záhadných okolností v ruské vyšetřovací vazbě. Tam se dostal poté, co nařkl vysoce postavené činitele ministerstva vnitra z rozkrádání státního rozpočtu. Magnitského smrt dodnes nebyla objasněna, ruští ochránci lidských práv mají podezření, že jej v cele utloukli dozorci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luš, čtk