V květnu čekají celou Evropskou unii volby do Evropského parlamentu. Odhady říkají, že se nejsilnější partají opět stane Evropská lidová strana (EPP), která by v čele nové Evropské komise ráda viděla Manfreda Webera, německého konzervativního politika.
Pokud se předsedou Evropské komise opravdu stane, prý by rád EU sjednocoval. Má totiž za to, že globálním výzvám dokáže evropské společenství čelit jen tehdy, když potáhne za jeden provaz. Aby se to podařilo, podle Webera je nezbytné stavět mosty mezi východem a západem a stejně tak mezi severem a jihem EU. Rád by posílil spolupráci v zahraniční politice i v obraně.
Toto táhnutí za jeden provaz zahrnuje i to, že budou všechny členské státy ctít vládu. Weber by na to rád dohlédl. I v Maďarsku.
„Je složité s nimi spolupracovat, když se díváte na jejich chování a na chování maďarské vlády. Jedna věc je ale jasná – budeme trvat na svých základních principech. Tím je právní stát, nezávislost médií a justice, boj proti korupci a svoboda vědeckého bádání. Tyto aspekty nejsou jen klíčové, stojí na nich celá Evropská unie. Jako předseda Komise bych byl naprosto striktní v názoru, že nikomu nebude dovoleno v Unii tyto principy porušovat. V budoucnu musíme také uvažovat o způsobech sankcí, které bychom využili proti členským zemím, jež budou tyto principy porušovat,“ varoval Weber.
Jasný vzkaz vyslal také do Turecka. Země půlměsíce se podle jeho názoru nemůže stát členem EU. Místo vstupu Turecka do EU by se Weber rád věnoval sbližování EU a Spojených států. 45. prezident USA Donald Trump má sice poněkud specifický politický styl, ale to nic nemění na tom, že jak EU, tak USA ctí demokracii, právní stát a svobodu. Proto stojí za to vzájemnou spolupráci dál posilovat.
„Pokud jde o bezpečnostní hrozby, ty jsou samozřejmě nejpodstatnější. Musíme mít stále na paměti situaci na Ukrajině i ruskou aktivitu v Sýrii. Ukazuje to, že Putin je ochotný využívat ruský vojenský potenciál k prosazování svých národních zájmů. Jsem připraven s Ruskem spolupracovat, musíme ale především ctít mezinárodní právo. Dalším aspektem je třeba ropovod Nord Stream 2, který nepovažuji za projekt ekonomický, nýbrž politický. Je jen cestou, jak zvýšit závislost Evropy na Rusku. Pokud jde o Čínu, ta už není v pozici, kdy se snaží dostat k moci, z ní se už velmoc stala, vidíme to každý den. Všem těmto hrozbám můžeme čelit jedině jako sjednocená Evropa. Pokud se necháme někým rozdělit, prohrajeme,“ varoval Weber.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp