Ekonomika v zemích střední Evropy zpomaluje. Na jedné straně je to tím, že se německá ekonomika – největší ekonomika v regionu – potácí na hraně recese, a jednak země střední Evropy narážejí na své vlastní limity a problémy, které nedokázaly vyřešit. V České republice např. schází pracovní síla.
Ekonomové ještě nedávno odhadovali, že v roce 2020 poroste slovenská ekonomika o 4 procenta a v roce 2021 o 3,2 procenta. Skutečnost je však taková, že ekonomika roste jen o 1,9 procenta. Tato čísla řadu odborníků překvapila. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Dominik Stroukal tvrdí, že Slováci teď doplácejí i na své členství v eurozóně.
„Ta nezažívá své nejlepší časy a na slovenské ekonomice se to podepisuje. Otevřené snahy Evropské centrální banky o další stimulaci ale dávají Slovákům naději na další růst. Smíšeným signálem pro růst mohou být i obavy z globální recese, které oslabují euro a tedy zlevňují vývoz z eurozóny,“ řekl pro Echo24 Dominik Stroukal.
V problémech se velmi pravděpodobně ocitne i Česko. Českou ekonomiku prozatím táhne spotřeba českých domácností a vlády a pak prý také skutečnost, že zahraniční partneři se předzásobili českým zbožím v obavách z brexitu a z možného churavění německé ekonomiky. Na německé ekonomice se podepisuje obchodní válka Číny se Spojenými státy. V tuto chvíli česká ekonomika roste o 2,7 procenta, ale nemusí trvat dlouho a může růst jen o 1,6 procenta.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp