„Signatáři dopisu žádají pracovníky WHO, aby zohledňovali v přístupu k harm reduction v užívání tabáku jasné důkazy a nepublikovali emotivní a nepodložená prohlášení,“ shrnula profesorka Králíková pro Zdravotnický deník.
Jádrem sporu je postoj WHO ke kouření, kdy nepřipouští význam alternativních výrobků s prokazatelně sníženým rizikem. Přitom je prokázáno, že dlouhodobě dokážou s kouřením přestat jen asi čtyři procenta kuřáků. A také bylo již vědecky potvrzeno, že největší zdravotní škody způsobují klasické cigarety a další výrobky, při jejichž konzumaci se tabák spaluje. Naopak u výrobků, kde místo spalování dochází jen k zahřívání, jako je bezdýmný tabák nebo elektronické cigarety, jsou zdravotní rizika mnohonásobě menší. To potvrdil americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a také několik evropských institucí.
A právě tento v podstatě ideologický přístup WHO chtějí odborníci svým vyjádřením změnit. „Nikotinové produkty bez kouře nabízejí slibnou cestu ke snížení škod způsobených kouřením. Existují přesvědčivé důkazy, že výrobky bez kouře jsou mnohem méně škodlivé než cigarety a že mohou nahradit kouření jak na úrovni jednotlivce, tak na úrovni populace,“ napsali vědci v dopise WHO.
Nejde zdaleka o první případ, kdy se WHO ocitá pod tvrdou kritikou odborné veřejnosti. Opakovaně se objevuje podezření, že WHO podléhá zájmům některých svých významných členů. V květnu 2020 oznámily Spojené státy, že zvažují zastavení financování této organizace. Důvodem měl být právě „znepokojující nedostatek nezávislosti“, zejména na vlivu Pekingu.
V době, kdy začínala pandemie nemoci covid-19, byla zase reakce WHO velmi pomalá a opatrná. Přestože důkazy o rychlém šíření nemoci byly nepopiratelné, stav pandemie organizace vyhlásila až 11. března 2020. Další známá chyba nastala, když WHO loni v dubnu nedoporučila nošení roušek širokou veřejností, aby následně po dvou měsících naopak nabádala k co nejširšímu využití tohoto ochranného prostředku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Barbora Richterová
Rodina
To, že dítě pláče, když odchází náhradní maminka, myslíte, že je problém v nějakém pořadu? Není spíš v rodičích, kteří, jak je v pořadu často vidět, se o děti dostatečně nestarají? A než řešit zákaz pořadu, nebylo by spíš na místě se zabývat tím, že dost dětí žije v rodinách, které se jim dostatečně...
Další články z rubriky
18:15 Železný, Hašek i Nerudová. Všichni pobouření Ficovými „třemi fackami“. Létají výhrůžky
Gesto slovenského studenta, který při převzetí ocenění odmítl podat ruku prezidentovi Peteru Pellegr…
- 16:40 Česko na „konci trubky“. Plyn bude, až všichni ostatní budou mít dost. A pěkně draho
- 13:21 Na tiskovce STAČILO! řekla Konečná, co viděla v supermarketech
- 11:15 Dojde ocel? Temný scénář pro průmysl v Evropě. Pokud padne Pokrovsk, bude zle
- 10:23 „Bojí se toho.“ Volby vyhraje AfD, naznačuje velký německý deník
- 22:20 „Vážená ČT, jste zm*di.“ Pořad o vlastencích a dezinformacích. Daniel Landa vybuchl