NKÚ zřejmě prověří hospodaření Nemocnice Na Homolce. Ale až za pár let

09.11.2014 18:01 | Zprávy

Nejvyšší kontrolní úřad vyhověl jen z části podnětu poslanců z kontrolního výboru, kteří mu navrhovali, aby neprodleně zkontroloval hospodaření pražské Nemocnice Na Homolce i jejích dceřiných společností. Protože nemocnici nyní prošetřuje policie, využije NKÚ poslanecký podnět při přípravě kontrolního plánu až ve střednědobém výhledu. Ze zákona také nemůže prověřit hospodaření dceřiných společností nemocnice. Sdělila to mluvčí úřadu Olga Málková. Hospodaření nemocnice provází několik sporných kauz.

NKÚ zřejmě prověří hospodaření Nemocnice Na Homolce. Ale až za pár let
Foto: hns
Popisek: Kontrolní protokol NKÚ, ilustrační foto.

Poslanci se na NKÚ obrátili začátkem září, když se situací v nemocnici zabývali a přizvali si k tomu i ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD). Jeden z členů výboru, Ludvík Hovorka (KDU-ČSL), v roce 2010 dokonce kvůli hospodaření nemocnice podal trestní oznámení. Ministr poslancům řekl mimo jiné, že je to jeden z největších problémů, který zdědil po svých předchůdcích.

Podnětem z výboru se v říjnu zabývalo širší vedení úřadu, tzv. kolegium. "Kolegium zohlednilo riziko, že v případě urychleně provedené kontrolní akce by mohl být nedostatek dokladů, které mohou být v držení příslušných orgánů Policie ČR," uvedla mluvčí.

Policie zřejmě ví víc než ministerstvo

Poslanci také navrhovali, aby NKÚ věnoval zvláštní pozornost období let 2006 až 2013. "K navrhovanému období kontroly je třeba doplnit, že účetní jednotky obecně nemají povinnost archivovat účetní doklady déle než pět let. V současné době by tedy bylo problematické ověřovat hospodaření za roky 2006 až 2008," uvedla mluvčí NKÚ.

Ministr Němeček před poslanci řekl, že asi nejvíc informací o minulém dění na Homolce mají nyní orgány činné v trestním řízení, nikoli ministerstvo zdravotnictví. Bývalý ředitel nemocnice Michal Šetlík, který na svoji funkci v září rezignoval, tehdy řekl České televizi, že do nemocnice v posledním zhruba roce chodila jedna kontrola za druhou. Podle něj ani vedení nemocnice nemohlo vykonávat svoji činnost.

Bývalého ředitele nemocnice Vladimíra Dbalého i jeho exnáměstka Michala Toběrného viní protikorupční policie z přijetí úplatku 5,7 milionu korun. Obvinění se týká zakázky na nákup Leksellova gama nože z roku 2009. Policie také stíhá jednoho člověka, který je údajně podplatil. Zaměřila se i na další zakázky a projekty.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Lhář Fiala urazil inteligenci občanů, čeká ho porážka

12:05 Zeman: Lhář Fiala urazil inteligenci občanů, čeká ho porážka

Exprezident Miloš Zeman byl hostem Partie moderátorky Terezie Tománkové na CNN Prima News. Nenechal …