Na Brnem létaly stíhačky i vrtulníky, městem zněla střelba, všude modré majáky. Veletrh hlásí rekordy
25.05.2023 10:25 | Reportáž
Brno se alespoň v těchto dnech stalo středobodem evropského bezpečnostního a obranného průmyslu. Na tamní veletrh IDET, který se letos může pochlubit historicky největším počtem vystavujících firem, se totiž sjeli snad úplně všichni, kteří v tomto odvětví něco znamenají. Navíc vláda Petra Fialy právě na brněnském výstavišti oznámila, že schválila největší armádní nákup v historii Česka. Na nákupu 246 švédských bojových vozidel pěchoty CV90 za 59,7 miliard korun by navíc měl participovat také domácí průmysl v roli subdodavatelů.
reklama
„Pořízení bojových vozidel pěchoty je významný milník k výstavbě těžké brigády a také k modernizaci armády a posílení naší obranyschopnosti,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová s tím, že vozidlo bylo vybráno proto, že jde o jediné bojem prověřené, je používané v řadě evropských zemí a splňuje požadavky Armády ČR. „V minulosti se u jiné techniky ukázalo, že je potřeba mít dostatečné skladové zásoby. Navíc ceny bojové techniky jdou neustále nahoru kvůli špatné bezpečnostní situaci, proto jsme se rozhodli výhodnou švédskou nabídku, která zachovává původní jednotkovou cenu, využít ihned,“ vysvětlil vrchní ředitel Sekce pro vyzbrojování a akvizice MO Lubor Koudelka to, proč místo původních 210 kusů stát nakoupí o 36 vozidel více.
„Dnešním podpisem smlouvy vítáme Českou republiku v rostoucí rodině uživatelů bojových vozidel pěchoty CV90. Jde o vozidlo postavené pro drsné podmínky a náročný terén, které bylo navíc v rámci mezinárodních misí prověřeno přímo v boji. Zařazení tohoto špičkového, ve Švédsku vyvinutého vozidla do výzbroje povede nejen k posílení české armády, ale i k posílení NATO jako celku,“ uvedl Pal Jonson, švédský ministr obrany.
Smlouva obsahuje i závazek švédské strany, že se český obranný průmysl bude na zakázce podílet minimálně 40 procenty jeho hodnoty. To pro české firmy znamená nejen příležitost spolupracovat na vozidlech pro českou armádu, ale po dohodě s výrobcem i pravděpodobné zapojení do budoucích kontraktů pro další evropské země. Kromě státních má smlouvu na subdodávky mimo jiné společnosti Excalibur Army, Meopta a Ray Service.
Ale v Brně to zdaleka nebylo jen o bojových vozidlech. K vidění bylo snad vše, co dnešní obranný a bezpečnostní průmysl nabízí. Od pokročilých IT technologií, přes monitorovací systémy, až po široký arzenál zbraní, naváděcí zbraňové systémy, tanky či dokonce letadla. Velký zájem byl pak o vystavené exponáty společnosti Colt CZ, ve které se dnes prolínají doslova dvě legendy výrobců ručních palných zbraní – amerického „coltu“ a české „čézety“ z Uherského Brodu.
Z veletrhu IDET. Autor: Redakce PL
Velký zájem byl také o tradiční česká letadla, ať už z Vodochod, nebo Kunovic, která se díky svým novým generacím stávají velmi vyhledávaným českým exportním artiklem. Své nové trhy by česká letadla mohla najít mimo jiné v jihovýchodní Asii. Například o dodávkách 17 letadel z kunovické továrny Aircraft Industires, která je od loňska v rukou skupiny Omnipol, do Indonésie mluvil při své nedávné cestě tímto regionem také premiér Petra Fiala. Na obchodní úspěchy českého leteckého průmyslu jsou pak připraveny navázat další strojírenské firmy, jako například společnost MESIT, která v Brně představila nejen systémy taktické komunikace, ale také své schopnosti vývoje speciální elektroniky.
Ve společném stánku koncernu Omnipol se se svými technologickými „vychytávkami“ představila také společnost ERA, která navazuje na dědictví pardubické společnosti Tesla a která kromě vojenské technologie pro detekci, sledování a identifikaci vojenských cílů za dobu své existence instalovala přes 160 sledovacích systémů na letištích ve více než 67 zemích světa.
Z veletrhu IDET. Autor: Redakce PL
Pozadu nezůstali ani další lídři v oboru. Armáda České republiky, která si na veletrhu připomínala své třicáté narozeniny, si převzala symbolické klíče od prvního obrněného vozidla Titus, špičku v moderních spojovacích technologiích. Celkem 62 těchto vozidel dodá do konce roku 2024 česká společnost Czechoslovak Group. Tento významný český zbrojařský holding však na veletrhu IDET představil také novou modelovou řadu hasičských vozů Tatra Force, které sklidily velký zájem u široké veřejnosti.
Z veletrhu IDET. Autor: Redakce PL
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Jestli máme chránit naše křesťanské tradice a celkově Evropu, nemyslíte, že je třeba konečně zastavit nekontrolovatelný přiliv migrantů, který teď kvůli situaci v Sýrii může opět narůstat? Ač jako strana nic moc nezmůžete, máte aspoň nějaký návrh řešení, pro který se snažíte získat třeba v Bruselu v...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.
Uživateli nejlépe hodnocený komentář
No jo, válka na Ukrajina ukazuje, že při přenosných zbraních je životnost toho vozidla první výjezd.,
anaboca
, 25.05.2023 12:52:18
Generál Jaroslav Míka je zkušený pilot stíhaček, ale i vyjednavač nákupu 24 letounů F-35 za víc než sto miliard korun. Právu řekl, že provoz amerických strojů páté generace bude dvakrát dražší v porovnání s gripeny, ale armáda dostane zbraň, o které si Rusové mohou nechat dlouho jen zdát.
Tedy generál říká, my ty F35 nepotřbujeme, neuživíme, ale máme je proto, že jsou uzpůsobené jako jaderné nosiče, my Češi je zaplatíme a USA v rímci NATO je použije?