Poslanecká novela občanského zákoníku odolala návrhům odpůrců na zamítnutí i vrácení předkladatelům k přepracování. Předlohu teď dostanou k posouzení členové ústavně právního výboru a komise pro rodinu. Budou na to mít čtyři měsíce místo obvyklých dvou. Novela může doznat změn.
Nynější střety poslanců o „manželství pro všechny“ okomentoval poslanec Síla (SPD) tím, že by měl přijít určitý kompromis: „Závěr celého toho jednání mi přinesl dobrý pocit z toho, že nakonec celé to jednání uzavřela věta poslance Bendy, který řekl, že bychom se mohli domluvit na tom, že by prošel návrh kolegy Navrátila, který navrhl, že by se uzákonily stejné podmínky jak pro manžele muž a žena, tak pro partnery homosexuály, s tím, že by se nenazýval tento vztah jako manželství, ale partnerství,“ řekl ke kompromisu, který by mohl být přijatelný pro všechny.
Herečka Geislerová si nemyslí, že jsme blíž tomu, aby osoby stejného pohlaví v Česku mohly uzavírat manželství: „Myslím, že jsme tomu blíž o dva kroky zpátky. Přijde mi to strašně zvláštní, to nelogický uvažování, nepraktický, my budeme měnit ústavu proto, abychom se posunuli zpátky v čase a vlastně tu věc ještě víc zkomplikovali.
Je to vlastně smutný... My jakoby máme naději, my, kteří doufáme v rovná práva pro stejnopohlavní páry, ale to je asi tak všechno, co máme, trošku víc naděje než před tím. Je smutný, že nás tento zákon tak strašně posunuje jakoby směrem na Východ a zpátky v čase,“ řekla Geislerová, která je jednou z tváří hnutí Jsme fér, které se věnuje tomuto tématu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab