Podle důvěryhodného zdroje Práva předseda Petr Rafaj již na podzim 2017 jasně naznačoval další osud této vyhlášené zakázky, tedy její zrušení. Tedy i dříve, než se potkal v Brně s Jaroslavem Faltýnkem z hnutí ANO. V brněnském hotelu Voroněž Faltýnek apeloval, aby se udělalo to, co chce společnost Kapsch.
Rafaj pak podle policie opravdu usiloval o to, aby výběr mýtného zůstal u této rakouské firmy, buď na několik let, nebo natrvalo. „Jedním z nezbytných kroků byl vyhazov místopředsedy ÚOHS Josefa Chýleho loni 15. ledna. Právě Chýle totiž nejvíce brojil proti snahám Rafaje shodit tendr na mýtné a především odmítl podepsat šéfem ÚOHS požadované kontroverzní rozhodnutí o zrušení tendru,“ uvádí server Právo s tím, že se určitá pochybení v zadávacím řízení našla, nestačila k tomu, aby tendr mohl být zrušen. Neshledal žádné zákonné důvody pro smetení tendru ze stolu. Následně ho vystřídala místopředsedkyně ÚOHS Eva Kubišová, která podle tvrzení detektivů plnila Rafajovy pokyny.
Chýle se k tomu nechtěl pro Právo vyjadřovat. „Podle zdrojů redakce to byl ale právě on a většina z jeho podřízených, kdo zpočátku v letech 2015 a 2016 drželi fungování ÚOHS i přes údajné snahy Rafaje o ovlivnění některých rozhodnutí v zákonných mezích,“ uvádí Právo. Obrat k horšímu nastal v roce 2017, kdy došlo k machinacím okolo tendru.
Rafaj měl velký zájem na této zakázce, stejně tak usiloval o to, aby nebyl podezřelý z jejího možného ovlivňování. To potvrzuje soudní příkaz, ve kterém podle Práva policie uvádí, že byla „z jednání Rafaje patrná snaha, aby pracovníci ÚOHS rozhodující o veřejných zakázkách v prvním stupni nevěděli, že pokyny k postupu a vydávání rozhodnutí pocházejí ve skutečnosti od něj“. To lze ilustrovat i některými zvláštními kroky předsedy ÚOHS. Ten koncem roku 2017 prý udělal některým podřízeným výstup ohledně schůzek o mýtném, mezi nimi byl i místopředseda Chýle.
„Vy jste byl v hotelu s Faltýnkem, já mám od toho účtenku,“ křičel prý Rafaj podle Práva na některé zaměstnance ÚOHS. „Nikdo z nás nechápal, proč dělá tuhle scénu, a to až do letošního března, kdy vyšlo po razii policie najevo, že se s Faltýnkem setkal sám Rafaj, a proto měl účtenku z toho hotelu,“ přiblížil dění v ÚOHS důvěryhodný zdroj.
Celá zpráva zde.
Tím ale pokusy Rafaje udělat si jakési alibi v předmětné věci neskončily. Loni v lednu museli někteří představitelé ÚOHS podepsat podivné čestné prohlášení, jehož obsahem bylo prohlášení, že Rafaj nijak nezasahoval do zakázky na systém elektronického mýtného.
K takovému postupu je prý vedly obavy o práci. Rafaje detektivové dosud neobvinili. Podle prezidenta republiky má svůj post prozatím jistý. Odvolal by ho pouze v případě pravomocného odsouzení.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: sla