Medaile Za službu v zahraničí dnes převzali vojáci, kteří v Afghánistánu sloužili na kábulském velitelství českého kontingentu a u jednotky, která na základně Bagrám provozuje bezpilotní prostředky Scan Eagle. Oceněni byli i vojenští policisté, kteří v jednotce KAMBA hlídali české velvyslanectví. Medaile si převzali i vojenští pozorovatelé, kteří dohlíželi v misích OSN na situaci v Kongu a na Golanských výšinách na izraelsko-syrské hranici.
Vojákům za jejich působení poděkovali náměstek ministra obrany Radomír Jahoda a velitel Velitelství pro operace Josef Kopecký. Jahoda uvítal, že se všichni vojáci vrátili z mise v pořádku a ocenil je za výbornou reprezentaci české armády.
Speciální ocenění dnes převzal Dušan Häutler, který první loňský půlrok působil v Kábulu na spojeneckém velitelství vzdušných sil. Od zástupce americké ambasády obdržel americkou vojenskou medaili The Air Commendation Medal. Häutler ji označil za ocenění nejen své práce na misi a dlouhodobého výcviku, ale i jako ocenění všech příslušníků české armády.
V Kábulu působil jako poradce na velitelství afghánských vzdušných sil. „Zaváděli jsme systémy údržby vrtulníků jejich letectva, nové logistické systémy podpory nově zaváděných vrtulníků nebo systémy tréninku afghánských techniků, aby byli schopni se v budoucnu starat o své vrtulníky bez pomoci spojeneckých sil,“ řekl novinářům. Během šestiměsíčního působení spolupracoval jak s Američany, kteří měli na starosti velení, a Afghánci, tak i s Australany, Dány, Řeky či Švédy. „Byla to pro mě velká zkušenost, mohl jsem se podívat, jak pracují ve vzdušných silách u našich koaličních partnerů,“ řekl.
Vojáci působící ve velitelství 19. úkolového uskupení mezi sebou vybrali přes 3500 amerických dolarů (asi 79.000 korun), které věnovali na výcvik asistenčního psa. Bude pomáhat pětiletému autistovi Marku Svobodovi, který má zároveň potíže s motorikou. Podle právničky úkolového uskupení Ivony Králíčkové vrchní praporčík jednotky navrhl několik nemocných dětí, ze kterých pak vojáci vybrali, komu přispějí.
Králíčková měla na misi na starosti právní agendu jednotky, tedy například otázku přestupků, škod či úrazů. „Takže takovou by se dalo říct administrativní stránku celé té mise,“ řekla novinářům. Během půlročního působení vojáci zažili na kábulské základně několik útoků na sousední základnu nebo v centru Kábulu. „Je to poměrně rizikové prostředí, podle toho jsme se museli chovat. Určité malé obavy tam byly,“ poznamenala.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk