Na Zemanův návrh prostě není čas. Někdejší ústavní soudce vysvětlil, proč musí prezident čekat

19.10.2019 22:13 | Zprávy

Do Dvaceti minut Radiožurnálu zavítal někdejší ústavní soudce Stanislav Balík. Okomentoval výrok současných ústavních soudců, že dohodu o majetkovém vyrovnání státu s církvemi nelze zpětně podrobit zdanění, jak o to usilovali komunisté. Vysvětlil také, proč se soudci dosud pravděpodobně nevěnovali podání prezidenta Zemana ve věci zákona o střetu zájmů.

Na Zemanův návrh prostě není čas. Někdejší ústavní soudce vysvětlil, proč musí prezident čekat
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Komunisté chtěli zdanit finanční náhradu majetkového vyrovnání státu s církvemi. Sněmovna jejich plán sice schválila, ale pravicová opozice se obrátila na Ústavní soud ČR a jeho členové zhatili komunistické plány.

Balík konstatoval, že Ústavní soud za tímto plánem udělal konečnou tečku. Komunisté podle hosta už v podstatě nemají šanci obrátit se s tímto případem na Evropský soud pro lidská práva. „Já očekávám, že to experti KSČM už dostudovali a donaučili se to, že tudy cesta nevede,“ zdůraznil právní expert, jenž stál na straně politiků, kteří napadli komunistický záměr.  

Zastánci zdanění finančních náhrad majetkového vyrovnání nepřinesli podle Balíka v ústavněprávní rovině žádný argument, který by váhy spravedlnosti vychýlil na jejich stranu. Nepřesvědčili soud o tom, že lze odhlédnout od starodávné římské zásady, že „se smlouvy mají dodržovat“. Ústavní soudci konstatovali, že církve legitimně očekávají, že právní stát v Česku funguje a smlouvy se dodržují.

Dodali také, že odluka církví od státu je finančně z dlouhodobého hlediska pro stát výhodná. Komunistům soudci vyčetli, že záměr narušit fungování právního státu skryli za ekonomické zájmy státu.

Pár slov řekl i k výtce prezidenta Zemana, že ústavní soudci v čele s předsedou Pavlem Rychetským příliš dlouho nevěnovali pozornost jeho podání ve věci zrušení zákona o střetu zájmů. Balík posluchačům z pozice bývalého ústavního soudce vysvětlil, že den má jen 24 hodin, i soudce je jen člověk, má omezené kapacity a musí si vybrat, čemu dá přednost. A když se rozhoduje, pravděpodobně upřednostní zákon, jehož ponechání v platnosti nebo jeho urychlené zrušení může leccos změnit. V případě Zemanova návrhu prý pravděpodobně soudci dospěli k závěru, že věc tzv. nehoří.

Sluší se dodat, že Miloš Zeman podal návrh na zrušení části zákona o střetu zájmů už v roce 2017, tedy před dvěma roky. Snad proto v médiích doporučil Pavlu Rychetskému, aby se méně vyjadřoval k politice a věnoval víc pozornosti práce soudce. Rychetský si toto pokárání vysloužil jen tím, že vyjádřil názor, že si Vlasta Chramostová zaslouží pohřeb se státními poctami.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pro Seznam i pro Foltýna. Další spojka Strakovky do médií

10:19 Pro Seznam i pro Foltýna. Další spojka Strakovky do médií

Prorůstání státní moci se sdělovacími prostředky čím dál víc znepokojuje veřejnost. Poté, co média u…