Podnět Národní centrály proti organizovanému zločinu výbor zřejmě pouze „vezme na vědomí“. Obdobně by mohl dopadnou i podnět z Prahy 1.
Úřad podle Grospiče řízení s Jandou nezahájil, byť případ jako přestupek kvalifikoval. Výbor v takovém případě řízení rovněž zahájit nemůže, protože přestupková imunita zákonodárců byla již dříve zrušena. Výbor by rozhodoval o disciplinárním řízení pouze v případě, pokud by úřad začal přestupek projednávat, ale poslanec by si vyžádal jeho vyřešení před imunitním výborem.
Svaz bojovníků za svobodu podal na Jandu trestní oznámení podle dřívějších informací deníku Právo v souvislosti s jeho slovy, která pronesl loni v říjnu při interpelacích. Janda tehdy v reakci na to, že svaz ocenil komunistického poslance Zdeňka Ondráčka, řekl, že je „bytostně amorální, aby pofidérní spolek adoroval bývalé estébáky, konfidenty, komunistické policajty a jiné přisluhovače režimu, který se v tomto státě držel 40 let za pomocí vražd a sovětských tanků, z veřejných peněz“.
Ondráček se před listopadem 1989 účastnil policejních zásahů proti účastníkům protirežimních demonstrací. Svaz ho ocenil za to, že přispívá na opravy válečných pomníků a účastní se jeho akcí. Ve státním rozpočtu pro loňský a letošní rok bylo pro svaz vyčleněno shodně po 6,3 milionu korun.
Premiér Andrej Babiš (ANO) v odpovědi na Jandovu interpelaci upozornil na to, že memorandum o spolupráci se svazem uzavřelo Ministerstvo obrany za ministra za ODS Alexandra Vondry. V roce 2018 dostal svaz podle premiéra 280.000 korun.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk