Na sametovou revoluci si vzpomenou i v Bruselu: Sejdou se umělečtí aktivisté a pamětníci

22.10.2019 14:50 | Zprávy

Blížící se třicáté výročí sametové revoluce v Československu bude v příštích dnech výrazně diskutovaným tématem i v Bruselu. V srdci Evropské unie jej tuto neděli připomene celodenní umělecká a diskusní akce nebo v polovině listopadu pak výstava fotografií v sídle Evropské komise, napsala ČTK.

Na sametovou revoluci si vzpomenou i v Bruselu: Sejdou se umělečtí aktivisté a pamětníci
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Vlajky před Evropským parlamentem v Bruselu

O tom, že revoluce není zahradní slavnost, se budou moci přesvědčit návštěvníci paláce krásných umění Bozar v centru Bruselu. Stejnojmenná akce (Revolution is not a Garden Party), odkazující na hru Václava Havla, tam v neděli přivede řadu českých a zahraničních osobností. Hlavním tématem bude vliv umělců na politiku, jehož se Havel jako dramatik a prezident v jedné osobě stal symbolem.

„Sametová revoluce byl jedinečný okamžik, kdy se umělci výrazně podíleli na formování nového politického systému,“ řekla ČTK ředitelka pořádajícího Českého centra Brusel Jitka Pánek-Jurková.

Cílem akce nebylo podle ní pouze připomenout roli umělců na pádu komunismu v Československu, ale i přivést dohromady současnou generaci uměleckých aktivistů s pamětníky. V jejím rámci proto vystoupí výtvarník David Černý, publicistka a někdejší mluvčí Charty 77 Petruška Šustrová nebo historik Jiří Přibáň, stejně jako mladí umělečtí aktivisté z Belgie či Francie. K vidění bude několik performancí nebo knihovna literatury, jež byla za komunismu zakázána.

„Téma, jestli má umění schopnost či moc měnit směřování společnosti, je v Bruselu velmi živé,“ dodala Pánek-Jurková. Svědčí podle ní o tom například fakt, že z celkových čtyř set bezplatných vstupenek na akci zbývají už jen poslední kusy.

Revoluční dění připomene i výstava několika desítek fotografií zachycujících významné a obrazově poutavé okamžiky podzimu před třiceti lety. Snímky Karla Cudlína, Jana Šibíka a dalších fotografů budou v hlavním sídle Evropské komise k vidění od 11. do 21. listopadu. Výstavu zahájí česká eurokomisařka Věra Jourová a slovenský místopředseda komise Maroš Šefčovič spolu s ministry zahraničí obou zemí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

Poděkováni ODS

Začal jsem manuálně pracovat v létě roku 1967, kdy mi bylo 15.let. Dnes v roce 2024, listopad musím pracovat stále. Jsem docentem na vysoké škole.Pracuji tedy 57 let. Bohužel musím! Myslíte že je to správné? Důvod je udržení alespoň průměrné životní úrovně. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivan Hoffman: Trump zvolen. Takže progresivně liberální Amerika není většinová, jen ukřičená

20:59 Ivan Hoffman: Trump zvolen. Takže progresivně liberální Amerika není většinová, jen ukřičená

POHLED IVANA HOFFMANA Ukázalo se, že progresivně liberální Amerika není většinová, ale pouze hlasitá…