Na svět se řítí ekonomická katastrofa. Slavný ekonom přesně předpověděl finanční krizi a teď vidí blízko další

06.03.2016 8:59 | Zprávy

Bývalý ekonomický poradce prezidenta Clintona a spolupracovník prestižních světových finančních institucí Nouriel Roubini varuje před dalšími globálními otřesy finančních trhů. Další světová krize svět letos patrně nepotká, ale i bez ní může být v roce 2016 „pořádně horko“.

Na svět se řítí ekonomická katastrofa. Slavný ekonom přesně předpověděl finanční krizi a teď vidí blízko další
Foto: Hans Štembera
Popisek: Euroměna, ilustrační foto

Roubini tvrdí, že další krize podobná té z roku 2008 nejspíš nepřijde. Přesto je přesvědčen, že bychom neměli současné potíže globálních trhů podceňovat, protože jsou nejvážnější od roku 2009. V prvé řadě varuje před dopadem, který může mít na akciové trhy zhoršující se ekonomická situace Číny a rovněž obtíže rozvíjejících se světových trhů. „Svou troškou do mlýna bohužel přispěla také americká centrální banka FED, která opustila svoji politiku nulových úroků. Spojené státy nyní čelí hrozbě zpomalení ekonomického růstu a vyšší inflace,“ poukazuje Roubini.

„Zapomenout nesmíme ani na geopolitická rizika, která vše ještě zhoršují. Zejména jde o perspektivu vzniku dlouhodobé studené války a o eskalaci napětí na Blízkém východě. Dále je tady setrvalý pokles cen ropy, který mimo jiné poškozuje americké producenty energií,“ uvádí Roubini s tím, že epicentrem globálních finančních otřesů by se letos mohla stát Evropská unie. „Evropské banky nejsou v nejlepší formě, migrační krize ohrožuje existenci Schengenu a v nejisté pozici se nachází také vláda kancléřky Merkelové.“

Celý text v angličtině najdete ZDE

Roubini se rovněž obává odchodu Velké Británie z Evropské unie, který je dle jeho názoru „stále pravděpodobnější“. „Následovat může Řecko a vzhledem ke vzestupu populistických stran hrozí rozpad celé Evropy. Neklidná situace panuje také v bezprostředním okolí evropského kontinentu. Rusko je stále agresivnější v blízkosti evropských hranic a na Ukrajině se i přes opakované pokusy nepodařilo vyjednat trvalý mír,“ pokračuje ve výčtu rizik ohrožujících světové globální trhy Roubini.

Roubini připomíná, že v minulosti byla rizika ohrožující světovou ekonomiku spíš jen „příležitostná“. „V současné době tato rizika značně narostla a globální ekonomika osciluje někde mezi minimální expanzí a zpomalením, což povede k dalšímu snížení cen rizikových aktiv, jako jsou akcie, komodity a úvěry po celém světě. Po dvou nepříliš úspěšných měsících tohoto roku sice může přijít krátkodobé oživení. Rizika, která jsem zmínil ve svém textu, však budou zcela jistě po zbytek roku vážně ohrožovat globální růst,“ konstatuje Roubini.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jakeš byl aspoň trochu realista. Fiala? Holec se nedržel zpátky

14:55 Jakeš byl aspoň trochu realista. Fiala? Holec se nedržel zpátky

Komentátor Petr Holec tvrdí, že premiér Petr Fiala už jenom šíří strach a lži a připomíná mu to posl…