Jak píší Britské listy, ve svém komentáři v deníku Guardian se Jonathan Freedland vrací k rozhovoru dvou ruských špionů, který odvysílala Russia Today. Špioni v rozhovoru uvádějí, že se přijeli do Salisbury podívat na věž tamějšího kostela, a že je následně odradilo, když v ulicích byl tající sníh. Tato fantastická shoda okolností vyvolala ve společnosti razantní vlnu reakcí. Jednou z nich byla mimo jiné spolupracovnice Britských listů Amy Mackinnon, která se na twitteru udiveně ptá, proč musel rozhovor probíhat kdesi u stolu, a to i přesto, že má nespočet dokonalých studií.
„Odvysílaný rozhovor byl tak absurdní, že z toho zjevně vyplývá, že Putin si z Británie prostě dělá legraci,“ uvádí server Blisty.cz a upozorňuje, že je to značně obscénní, protože umřela jedna paní a další tři lidi málem také. Obdobného názoru jsou i obyvatelé města Salisbury: „Rozhovor by byl komický, kdyby nešlo o bezpečnost a zdraví lidí. Faktem zůstává, že Rusko použilo na britském území chemické zbraně,“ demonstruje postoj obyvatel server. A přibližuje další příklad drsné lži, které se tentokrát dopustil Donald Trump. „Ten tvrdil, že není pravda, že v Portoriku po úderu hurikánu v důsledku skandální absence americké státní pomoci postiženým lidem zemřelo 3000 lidí,“ vyjmenovává.
- Celá zpráva zde
Otázkou je, jak s těmito lživými argumenty naložit, máme-li se dalším jen smát. „Třeba posedlosti tolika Čechů z údajně hrozící muslimské invaze do Evropy? Pobavení nad lžemi riskuje, že vlastně vstupujeme do spiknutí s nimi,“ píše server s tím, že rozumné je lživá tvrzení věcně vyvracet. „Potíž je, že ani to nefunguje – lháři začnou naprosto drze šířit další a další alternativní verze ‚skutečnosti‘,“ varuje. Podle serveru hlavní metodou dnešní ruské propagandy je vytvořit ve faktech takový chaos, že si ve finále nikdo nemůže být jist ničím. Keith Kahn-Harris v tomto kontextu připomíná, že současní lháři „bezostyšně tvrdí a opakují drzou lež“.
Putin ohledně Salisbury a Trump ohledně Portorika jsou prý dokonalými příklady tohoto přístupu. „Zneužívají své moci k přetváření reality podle toho, jak oni chtějí," důrazně upozorňuje server. Proto si takové jednání žádá jinou reakci. To znamená, jít k jádru věci a zabývat se „skrytým, hnusným názorem mluvčích – nezaměřovat se na fakta či gagy, které leží na povrchu“, vysvětluje autor článku na serveru Blisty.cz.
Důležité je jít na Trumpa nikoliv daty, ale morálním argumentem, že veškerý lidský život má stejnou hodnotu. Na Putina zase tím, že je obscénní používat chemické zbraně. Otázka obrany pravdy ve světě lži se stává čím dál naléhavějším tématem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: sla