Debata o zvyšování výdajů na obranu rezonuje nejen v Bruselu, ale i v české politice. S příchodem amerického prezidenta Donalda Trumpa bylo podle Šlachty jasné, že se začne evropská politika naprosto měnit. Výdaje na obranu se budou zvyšovat, nároky na Česko budou mnohem vyšší, říká ministryně obrany.
Robert Šlachta upozorňuje na problémy spojené s plněním těchto závazků. „Můj názor je takový, že máme problém i s těmi dvěma procenty HDP, ke kterým jsme se teď dostali. Před koncem roku byly problémy se zakázkami, abychom vůbec splnili závazek. Jenom v tom plnění jsme měli komplikace.“
Vnitřní versus vnější bezpečnost: Nerovnováha v rozpočtu
Šlachta také poukazuje především na rostoucí disproporci mezi financováním vnitřní a vnější bezpečnosti. „Čím dál víc se nám rozevírají nůžky mezi vnitřní a vnější bezpečností. Na vnitřní bezpečnost máme jen 0,68 % HDP, zatímco na vnější bezpečnost dáváme dvě procenta. A to je podle mě špatně,“ zdůraznil v Interview ČT24 Šlachta, že je nutné hledat rovnováhu, aby byla zajištěna nejen obrana státu navenek, ale i bezpečnost občanů uvnitř země.
„Mluvíme o vnější bezpečnosti, ale nikdo se nevrací k vnitřní bezpečnosti. Máme tady policisty, hasiče… Upozorňuji na to, že když ty nůžky hodně rozevřeme, tak to není dobře,“ uvádí senátor Šlachta, že by měla vláda nejen řešit obranné výdaje, ale také zajistit, aby se dostatečné prostředky věnovaly i na ochranu vnitřní bezpečnosti občanů.
Je Česko připraveno na další navýšení obranných výdajů?
Debata o dalším zvyšování obranných výdajů až na tři procenta HDP se tak stává stále aktuálnější. Robert Šlachta ale varuje, že bez jasného plánu nelze takové rozhodnutí dělat. „Pokud se budeme bavit o třech procentech HDP, tak musíme jasně říkat, kde ty peníze budou a jak budou konkrétně vynaloženy,“ zdůrazňuje, že otevřenost a transparentnost v této oblasti považuje za klíčové.
Mgr. Róbert Šlachta
Varuje rovněž před ekonomickou realitou. Podle něj Česko není v situaci, kdy by si mohlo další navyšování dovolit. „Myslím si, že v současné době nejsme v ekonomické situaci, abychom byli schopni navyšovat výdaje. Nejsem proti obraně, ale musíme si uvědomit, na co máme. „Jsem rád, že jsme se dostali na dvě procenta HDP, ale znovu upozorňuji, že mluvíme jen o vnější bezpečnosti. O vnitřní bezpečnosti se tolik nemluví, a to je problém,“ dodává.
Evropa a Donald Trump: Jednotný postoj je klíčový
V otázce výdajů na obranu bude podle Šlachy klíčové, aby Evropa vystupovala jednotně a nejednala roztříštěně. „Jsem rád, že ty výstupy, které dnes z médií dostáváme, ukazují, že evropští politici se shodli na jednotném postupu těch velkých hráčů. Protože Evropa musí s Donaldem Trumpem jednat jako celek. Nemůže jednat zvlášť Německo, zvlášť Francie. To by bylo špatně,“ míní.
Závidíte Spojeným státům jejich prezidenta Donalda Trumpa?Anketa
Platy politiků Šlachta považuje za dostatečné, zvýšení odmítá
Podle Roberta Šlachty není v současné době morální, aby se platy politiků zvyšovaly. „Platy politiků jsou dostatečné. Bavíme se o zbrojení, platech státních zaměstnanců, důchodech. Tak pro mě je v současné době nemorální sahat na to, aby se politikům zvedly platy. Nemyslím si, že je to nyní dobře,“ říká Šlachta.
V případě, že by ke zvýšení platů přesto došlo, má jasno, jak s těmito penězi naloží. „Pokud ke zvýšení dojde, tak já budu tyto peníze posílat na charitativní činnost.“
Budoucnost Přísahy: Kritika i nutnost politických kompromisů
Hnutí Přísaha se v současné době pohybuje kolem dvou procent podpory. Po neúspěšné spolupráci s Motoristy se otevírá otázka, kde bude hledat nové voliče a s kým by mohlo vstoupit do předvolební koalice. „Vyjednáváme se všemi. Pokud se programově shodneme, budeme se bavit o bezpečnosti a sociálních věcech. A pokud to bude tak, jak je to v našem programu, můžeme hledat průniky.“
V České televizi Robertu Šlachtovi ukázali fotografii, kterou 17. listopadu zveřejnil na sociálních sítích – snímek s květinou u památníku na Národní třídě. Moderátorka Tereza Řezníčková se ho zeptala, zda jeho jednání o možné spolupráci s hnutím STAČILO! a s Kateřinou Konečnou z KSČM není v rozporu s tímto gestem.
Šéf hnutí Přísaha reagoval s úsměvem: „Chtěl jsem vyjádřit úctu ke studentům, k tomu svátku, aby se nezapomínalo. To ale neznamená, že nebudu jednat s politickými partnery,“ odpověděl na narážku, zda nyní sám nezapomíná, když nyní jedná s komunisty.
Jednání se STAČILO!, SPD i SOCDEM
„Jednáme se STAČILO!, stejně tak jednáme s Tomiem Okamurou a stejně tak jednáme s paní Maláčovou, šéfkou SOCDEM. Jsou to politické diskuse o možných programech a spolupráci. Je to stejné jako s Motoristy. Tehdy nám lidé vyčítali, s kým jednáme, a teď je to stejné. Vždycky se v politice musíte rozhodnout, kde udělat nějaký kompromis. V koalici to tak vždycky je,“ upozorňuje Šlachta.
Moderátorka se ho následně zeptala, zda není chybou jít do koalice s kýmkoli, jen aby se Přísaha dostala do Sněmovny. „Malomyslné to vůbec není. Voliči dali jasně najevo, že chtějí, aby se hnutí a strany spojily. Ukázali to v krajských volbách, je to vidět i na sociálních sítích. Lidé nás vyzývají ke spojení,“ poukazuje Robert Šlachta ve své reakci.
Rozchod s Motoristy: Emoce opadly, ale Šlachta si za svými slovy stojí
Jedním z témat rozhovoru bylo i rozkmotření Přísahy s Petrem Macinkou. Šlachta připustil, že jeho vyjádření v předchozích dnech byla ostrá, ale i s odstupem času na nich trvá. „Emoce opadly, vše jsem řekl minulý týden. Už se k tomu člověku nemám potřebu vyjadřovat. Emoce opadla tímto způsobem. Když jsem se potom dozvěděl, že Macinka poslal do ČTK informaci, že jdou sami a že z Přísahy chtějí jenom Šlachtu a značku, začal jsem jednat s dalšími. Moje reakce byla emotivní, ale já si za ní plně stojím. My jsme každý jinde, ať si pan Macinka jde a okopává si někoho jiného,“ říká. Přesto v úvodu rozhovoru přiznal, že ho celá situace mrzí.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská