Nic úplně kompromitujícího ve zveřejněné korespondenci z nabourané soukromé e-mailové schránky na premiéra Bohuslava Sobotku nevyplulo, přesto kauza uniklé soukromé pošty může předsedu vlády a ČSSD poškodit. „Ano, je to problém. Každý politik se snaží působit dojmem, že je plně pánem jakékoli situace. Nabourání do schránky tento dojem spolehlivě vyruší. Navíc se jedná již o druhý podobný incident během krátké doby,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Karel Komínek, předseda Institutu politického marketingu.
Kromě momentálního dopadu na šéfa vlády se nabízí i otázka, do jaké míry tato kauza Bohuslava Sobotku poznamená a zda ho bude už trvale provázet při další politické dráze. Vždyť ne nadarmo se říká, že nejhorší, co politika může potkat, je, že se stane směšným. A některé maily mají potenciál premiéra v očích veřejnosti zesměšnit. „V tento okamžik není snadné odhadnout, jak moc to premiéra poznamená. V každém případě hrozeb pro Bohuslava Sobotku je více. Kromě samotné podstaty nabourání do schránky je potenciálně nebezpečný zejména obsah e-mailů,“ upozorňuje Karel Komínek.
Zveřejnění Sobotkových e-mailů může ČSSD způsobit i odliv voličů
Obsah těch zveřejněných je opravdu velmi pestrý. „Jde hlavně o ty, v nichž se píše o postojích k uprchlíkům, o voličích ČSSD, o dojednávání ´trafik´, o náznacích ´velrybářství´ či o vztazích ve vedení ČSSD. Zveřejnění takových e-mailů může premiéra oslabit, zhoršit vztahy mezi straníky a v nejhorším způsobit i odliv voličů. Možná ještě zajímavější než ty zveřejněné mohou být nezveřejněné e-maily, které si útočník mohl schovat pro budoucí vydírání,“ podotýká odborník na politický marketing.
Pro premiéra je určitě velice nepříjemné, že v jednom ze zveřejněných mailů mu právník Radek Pokorný tlumočí názory Šimona Pánka, ředitele organizace Člověk v tísni. Přitom Bohuslav Sobotka vždy tvrdil, že Radek Pokorný je jeho přítel, ale do politiky nijak nezasahuje, ani jeho prostřednictvím neuplatňuje svůj vliv. „Dle mého je na kauze nejhorší naivita, s jakou předseda vlády přistupoval k elektronické bezpečnosti. Po předchozím útoku na jeho Twitter měly být okamžitě provedeny všechny kroky, které by zabránily dalším podobným incidentům. Místo toho jsme o pár týdnů později svědky zcela totožné kauzy, která je však potenciálně mnohem nebezpečnější,“ tvrdí Karel Komínek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník