Minulý týden skončily boje v Mariupolu porážkou ukrajinských sil v areálu továrny Azovstal. Řada zajatých vojáků náleží k praporu Azov, tedy organizaci, kterou Rusko označuje za nacistickou. Otázka, zda je Azov nacistický, nebo ne, se řeší již nějakou dobu. Nedávno na ni odpovídal investigativní novinář Vladislav Davidzon.
Argumentuje například tím, že židovsko-urkajinský voják Bitalij Barabáš, žádal, aby ve věci obléhání Azovstalu zasáhla izraelská vláda. A jeden z velitelů pluku, Svjatoslav Palamar poskytl interview deníku Haaretz a tvrdil, že stejně jako proti Izraeli se na ně používá „teror“. Dle Haaretzu už je Azovstal přirovnáván k Masadě, tedy k židovské rebelii proti Římanům, při které se rebelové zabarikádovali a nakonec byli do jednoho zabiti. Palamar s touto analogií souhlasil, což Davidzon považuje za známku toho, že se nejedná o neonacistickou skupinu.
„Jak nespočet kritiků s nedostatečným vhledem do ukrajinské politiky pořád připomíná, zakladatel Azova, Andrej Bileckyj je vskutku člověk, který má rasistické a bělošsky nadřazené názory. V původní podobě byl Azov útočištěm řady podivných existencí a Bileckyj se snažil a udržoval vztahy s neonacistickými skupinami po celé Evropě a Rusku,“ přiznává novinář, stejně tak jako fakt, že když příslušníci pluku nebyli na frontě, tak byli najímáni jako „řešitelé místních konfliktů“.
Davidzon poukazuje také na to, že ačkoliv jsou příslušníci pluku osočováni z toho, že perzekvovali etnické Rusy, tak většina příslušníků mluví rusky, pochází z ruskojazyčných oblastí a prý „mluví rusky lépe než ruští útočníci“. A když v roce 2014 Azov pomáhal „osvobodit“ Mariupol od proruských sil, tak tím prý i prokázal skutečnou loajalitu k Ukrajině.
Strach z toho, co veteráni budou dělat, měl tehdy prý prezident Porošenko oprávněně, takže do Azovu integroval členy bezpečnostních složek. A dnes se prý bojovníci pluku rekrutují ze stejných okruhů jako armáda a národní garda. Bileckého vliv pak prý ustal už v říjnu 2014, kdy prapor Azov opustil a snažil se vytvořit paralelní organizaci, která ovšem ve volbách v roce 2019 pohořela. Už v roce 2017 byl prý Azov proslulý, ale svými vojenskými schopnostmi. V té době byla Ukrajina pod tlakem, aby Azov „normalizovala“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: kas