Nad Polskem se opět stahují mraky. Brusel volá po potrestání za soudní reformu

08.06.2018 8:30 | Zprávy

Evropská komise opět zatroubila do útoku proti Polsku. Tak by se dalo s nadsázkou označit počínání Bruselu v posledních dnech. Představitelé EU vyzvali vlády členských států, aby tlačily na Polsko v otázce jeho kontroverzní soudní reformy.

Nad Polskem se opět stahují mraky. Brusel volá po potrestání za soudní reformu
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Vlajky před Evropským parlamentem v Bruselu

Soudní reforma v Polsku, kterou provedla tamní jednobarevná vláda strany Právo a spravedlnost, je trnem v oku Evropské unii již mnoho měsíců. Loni v prosinci bylo proti Varšavě zahájeno disciplinární řízení, na jehož konci může přijít odebrání hlasovacích práv. Polská vláda pod tlakem připravila některé dílčí změny, ale podle Bruselu stále nejsou dostatečné. To znamená, že hrozba spuštění článku 7 a odebrání hlasovacích práv ještě stále není zažehnáno.

Vývoj v posledních dnech ukazuje, že je tomu právě naopak. Brusel vyčítá Právu a spravedlnosti, že se snaží omezit nezávislost soudů a celkově dostat nezávislou soudní moc pod svoji kontrolu. K tomu, aby Polsko přišlo o svá hlasovací práva, je však v praktické rovině poměrně daleko. S tak radikálním krokem, který mimochodem v historii Evropské unie ještě nebyl nikdy realizován, by musely souhlasit členské státy. Maďarsko však již předem avizovalo, že takové rozhodnutí zablokuje.

Ostatně samotné Maďarsko se již dávno ocitlo na pomyslné černé listině a je obviňováno z pokusů omezit vedle soudní moci také svobodu médií. Před několika týdny se v Evropském parlamentu řešila zpráva radikálně levicové nizozemské europoslankyně Judith Sargentiniové, která z pověření Bruselu analyzovala situaci v Maďarsku. Sargentiniová došla k jednoznačnému závěru, že Budapešť se dostala na šikmou plochu a vylíčila dění v zemi v těch nejhorších barvách.

Aktuálně se však Evropská unie zabývá především Polskem a vše nasvědčuje tomu, že se schyluje k rozhodujícímu střetu. Olej do ohně přilévá také bruselský server Politico, který prostřednictvím vzletných slov vyzývá představitele EU k rozhodné akci. „Brusel má v příštích několika týdnech poslední příležitost, jak zastavit polskou vládu od ovládnutí soudního systému. Jde o obranu evropské identity jako společenství založeného na liberálních hodnotách.“

Autor článku Paul Taylor tvrdí, že v Polsku dochází k ohrožení právního státu. Navzdory novinářské praxi o poskytnutí prostoru všem stranám však cituje pouze ty experty, kteří se staví k soudní reformě Práva a spravedlnosti ryze negativně. „Evropská komise udělala chybu, když vnucovala Polsku a dalším zemím uprchlíky prostřednictvím kvót. Nyní jde ale o zachování právního státu a je třeba jednat,“ míní Taylor.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Ing. Jana Krutáková byl položen dotaz

Jak bude to zálohování fungovat v praxi? A je to už definitivní věc?

Dobrý den, to budu muset pet lahve nebo plechovky vracet v původním stavu, tzn. nesešlapané apod.? Někdo tvrdí, že budou muset dokonce mít i etiketu. To jako fakt? Proč se ptám na tu deformaci, jestli je to tak, tak nevím, kde je mám skladovat a vůbec mi celý ten systém záloh přijde nesmysl. Podle m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lipavský vyvrací spekulace o příští funkci. Ale co přišlo od Pirátů, překvapilo

11:12 Lipavský vyvrací spekulace o příští funkci. Ale co přišlo od Pirátů, překvapilo

Jaká je budoucnost ministra zahraničí Jana Lipavského až opustí svůj post? Kuloární spekulace, že by…