„Jsou mezi námi velké rozpory skoro ve všech klíčových bodech,“ řekl mluvčí MMF Gerry Rice. „Zatím jsme nijak nepokročili v jejich zúžení a k dohodě máme daleko.“
Donald Tusk na soukromém setkání s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem dal Řecku vlastně takové ultimátum. „Teď potřebujeme rozhodnutí, ne vyjednávání,“ začal Tusk „Jsem toho názoru, že by měla být řecká vláda trochu více realistická. Už není žádný prostor pro karban, není žádný čas pro karban. Bojím se, že den, kdy někdo řekne 'konec hry', je blízko.“
Jens Weidmann, prezident Bundesbank, centrální německé banky, si také přisadil, když se na adresu Řecka vyjádřil, že mu „dochází čas“ a „riziko insolvence je den ode dne vyšší.“
Pokud Řecko nesplatí 1,6 miliardy eur do konce měsíce, mohla by mu Evropská centrální banka přestat přijímat dluhopisy a tím by došlo k totálnímu kolapsu řeckého bankovního systému.
Na schůzce, která se konala v Bruselu pod vedením Jeana-Claudea Junckera, se Tsipras snažil dosáhnout dohody s představiteli MMF. I přesto, že ti následně opustili Brusel, Gerry Rice řekl, že „MMF nikdy neopouští stůl. Stále se angažujeme, míč je však na řecké straně hřiště“.
Hlavní body, na kterých se nemůžou obě strany shodnout, se týkají penzí, daní a rozpočtových přebytků. Mezitím v Řecku stoupenci odborářského, s komunisty spojeného hnutí PAME, protestují proti Tsiprasově vládě, přičemž Tsiprase označují jako jen dalšího politika, který i přes původní sliby jen prodlouží řecké trápení.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa