Nakoupíte, BILLA, Lidl, Kaufland ostrouhají. Novinka, když chcete maso, ovoce nebo pečivo

05.05.2023 9:50 | Ze sítí

V Česku je posledních týdnech hlavním tématem cena potravin, která je opravdu vysoká. Minimálně v porovnání s Polskem, ale např. i s Rakouskem. Šéf Zemědělského svazu Martin Pýcha se pokusil vysvětlit, proč jsou polské potraviny o tolik levnější než české. O slovo se přihlásila i Agrární komora ČR, která uhodila na obchodní řetězce. A to i přes Úřad na ochranu hospodářské soutěže. Současně se tu otevírá cesta, jak řetězce obejít, a nakoupit si bez nich.

Nakoupíte, BILLA, Lidl, Kaufland ostrouhají. Novinka, když chcete maso, ovoce nebo pečivo
Foto: Radim Panenka
Popisek: Sváteční nákupy? Košíky lidí spíše zely prázdnotou

Kdo může za vysoké ceny potravin v Česku? Toť otázka, která v posledních měsících hýbe republikou. Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR má jasno:

„Ceny potravin v Česku nahoru tlačí nebývalé zdražování českých velkozemědělců. Ostatně i ČSÚ upozorňuje, že loňský rok pro ně byl superziskový. Vysvětlí tyhle nárůsty na dnešní tiskovce ministr Nekula?“ ptal se na konci března Prouza.

Tomáš Prouza promlouvá

Jenže Agrární komora ČR nabízí na celou věc zcela jiný pohled. A Tomáše Prouzu přitom nešetří. Upozorňují, že obchodní řetězce, které Prouza zastupuje, tlačí na české zemědělce, aby prodávali své produkty co nejlevněji. Pokud jim totiž čeští zemědělci nabídnou své produkty za konkrétní cenu, řetězec může vyrukovat s tím, že zemědělec musí zlevnit, protože pokud nezlevní, mohou si najít jiného dodavatele, třeba i z jiné země. A uvedený produkt zabalí do obalu své soukromé značky. Například K-Jarmark od Kaufland Česká republika, Pilos od Lidl Česká republika nebo Clever od BILLA Česká republika.

„Od našich členů máme informace, že obchody plíživě snižují objednávky zavedených značkových výrobků a nahrazují je těmito svými privátními značkami, které si nechávají dodávat za co nejnižší cenu. Pokud dodavatel nepřistoupí na jejich nátlakové, nadiktované a neférové podmínky, jednoduše jej takzvaně vylistují a vymění za jinou firmu. Třeba i zahraničního producenta. Obchodní řetězce tak diskriminují tradiční výrobky domácích producentů, které pak v regálu slouží pouze jako zdánlivě předražená stafáž pro zlepšení prodejů potravin jejich privátních značek. A vše pak v médiích obhajuje lobbista supermarketů Tomáš Prouza ze Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR jako zalité sluncem, navíc úžasně pročeské a prozákaznické. Vymýšlení argumentů pro obhajování nenasytnosti a chamtivosti obchodních řetězců jde panu Prouzovi opravdu skvěle,“ zaznělo od Agrární komory ČR.

Ke svému stanovisku přidala obrázek, z něhož by Tomáš Prouza patrně neměl radost. 

Agrární komora ČR promlouvá

Agrární komora ČR se v této věci obrátila i na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Právě kvůli snaze supermarketů prodávat za nejnižší ceny privátní značky bez ohledu na jejich kvalitu, což z pohledu Agrární komory ČR poškozuje české producenty.

„Tyto potraviny mají pouze jiný obal, ale složením a hmotností se neliší od značkových potravin přímo od dodavatele. Obchodní řetězce však ‚privátky‘ nabízejí až o 20 % levněji než totožné výrobky od totožného výrobce. Mají tak na nich nižší obchodní přirážku a pro spotřebitele jsou finančně dostupnější než stejné, ale dražší výrobky od konkrétního dodavatele. V důsledku těchto nespravedlivých obchodních praktik supermarkety snižují poptávku po českých potravinách zavedených značek a vytlačují je na okraj zájmu spotřebitelů,“ uvedla komora.

Agrární komora promlouvá

Šéf Zemědělského svazu Martin Pýcha se pokusil vysvětlit, že jednoho jediného viníka vysokých cen potravin nelze hledat. Negativních faktorů je podle něj víc.

„Momentálně jsme v atmosféře, kdy se hledá viník vysoké ceny potravin. Ukázat na jednoho jediného je samozřejmě nesmysl,“ upozornil Pýcha v rozhovoru s Čestmírem Strakatým v Prostoru X na serveru Reflex.cz s tím, že cenu potravin ovlivňuje cena energií, cena krmiv, ale u potravinářů také emisní povolenky a v případě obchodních řetězců např. nemalé ceny dopravy.

„Ale pokud se chceme bavit o tom, kdo má největší vliv na ceny potravin, a to nejen v České republice, tak to jsou obchodníci. Obchodníci určují, za kolik budou nakupovat,“ poznamenal Pýcha.

„Když chce zemědělec dodávat do obchodu cibuli, tak obchodní řetězec mu řekne dobře, ale od příštího měsíce mi dodáš cibuli o dvě koruny levněji. Zemědělec odpoví, to už je pod moje výrobní náklady a obchodník mu řekne, dobře, tak už nejezdi a koupí si ji z Austrálie, protože ví, že tam je momentálně levnější cibule,“ dal jeden z příkladů Pýcha.

 A proč jsou ceny potravin kupříkladu v Polsku mnohem nižší než v Česku?

„Polský zemědělec má vyšší přímé dotační platby než český zemědělec. Český zemědělec má vyšší daň z příjmů než polský zemědělec. Český zemědělec nedostává tak vysokou národní podporu jako český zemědělec. … Do toho ještě vstupuje DPH. V Česku DPH 15 procent a snížená 10. V Polsku to snížili na nulu. A oni to nesnížili jen u potravin, ale i u energií, u pohonných hmot, a to je jako krev v lidském těle,“ vysvětloval situaci Pýcha.

Není přitom bez zajímavosti, že se tu otevírá cesta, jak velké řetězce obejít, nakoupit si bez nich a zároveň českým zemědělcům pomoct.

Zemědělský svaz České republiky se rozhodl vytvořit mapu konkrétních míst, kde čeští zemědělci a chovatelé přímo na svém dvoře nebo ve svém malém stánku podávají výrobky.

Mapa prodejců v regionech

Zákazník v prodejně ze dvora obdrží nejen čerstvé a kvalitní produkty vyrobené a vypěstované na území ČR, ale svým nákupem také podpoří regionální zemědělce. Prodejci prodávají bez marže zprostředkovateli a bez dopravy zboží na velké vzdálenosti. Abychom vám umožnili hledání svého zemědělce ve vašem okolí, připravili jsme pro vás interaktivní mapu regionálních zemědělců, kteří nabízejí přímý prodej svých produktů. Na této mapě naleznete na 360 prodejních míst ve všech regionech. Ke každému vyhledanému prodejci naleznete bližší informace: jeho adresu, otevírací dobu, kontaktní údaje a druh nabízeného produktu. Mezi nabízenými produkty jsou například ovoce a zelenina, krmiva, pečivo, nápoje nebo maso,“ uvedl svaz.

K projektu nazvaném Najdi svého zemědělce natočil svaz i krátké video, ke kterému opět přidal pár slov.

„Bez zemědělců by nebyly potraviny, a proto podporujeme české zemědělce, kteří produkují kvalitní české potraviny. Na stránkách www.najdizemedelce.cz najdete zemědělce, kteří hospodaří ve vašem okolí a prodávají přímo ze dvora. Věříme, že lokální nakupování potravin s jasným důvodem je přínosné jak pro ekologii, tak podporu českého zemědělství, a přinese i mnohem kvalitnější stravu,“ uvedl svaz.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Já bych na jednoho viníka ukázal , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusekamenožrout zelený , 05.05.2023 12:21:20
je to vláda, která má jako jeden z nejdůležitějších úkolů udržovat ekonomickou stabilitu. Místo toho se stará jen o to, aby náhodou nešlápla akcionářům ČEZu, solárním baronům a zahraničním investorům na kuří oko ....

|  15 |  0

Další články z rubriky

„Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

5:00 „Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

Jednou z institucí oceněných Společností pro obranu svobody projevu se stalo Sdružení mikrobiologů, …