Naletěli jsme, těm „tlumočníkům“. Katastrofa v Afghánistánu: Diplomat jasně

08.09.2021 9:52 | Rozhovor

Naprosto ve všem selhal Západ v Afghánistánu. „V taktice, strategii, v absenci důvodů a cílů intervence, v tom, že naše přítomnost přinesla převážně negativa a zhoršení stavu v zemi – i v samotném načasování a způsobu úprku. Vidím to ale jako totální selhání zpravodajců, kteří netušili nic o plánech tálibánců na postup Afghánistánem a ti v podstatě nachytali alianční síly se spuštěnými kalhotami,“ všímá si poslanec SPD Jiří Kobza.

Naletěli jsme, těm „tlumočníkům“. Katastrofa v Afghánistánu: Diplomat jasně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Slavnostní nástup k ukončení činnosti Armády ČR v Afghánistánu. Uctěna byla památka 14 vojáků, kteří zemřeli většinou po podlém útoku sebevražedného atentátníka

Povstalci z afghánského Tálibánu v neděli 15. srpna zažili obrovský triumf. To, o čem snili dvacet let, se stalo skutečností. Vstoupili bez boje do hlavního města Kábulu. Během jediného týdne tak dovršil obsazení většiny země. Dvacetileté západní působení v zemi, spousta vynaložených prostředků, to vše se sesypalo v rekordně rychlém čase jako domeček z karet. V čem jsme (jako Západ) v Afghánistánu selhali? „Naprosto ve všem – v taktice, strategii, v absenci důvodů a cílů intervence, v tom, že naše přítomnost přinesla převážně negativa a zhoršení stavu v zemi – i v samotném načasování a způsobu úprku. Vidím to ale jako totální selhání zpravodajců, kteří netušili nic o plánech tálibánců na postup Afghánistánem a ti v podstatě nachytali alianční síly se spuštěnými kalhotami. Jakou roli v takové koordinované cílené dezinformační kampani hráli ‚tlumočníci‘ se můžeme jen domýšlet. Podle mne byli v ideální pozici šířit ty správné dezinformace ve správném čase,“ domnívá se poslanec Jiří Kobza (SPD). „Výsledkem celé 19leté okupace Afghánistánu je tedy sjednocený Tálibán, jeho razantní posílení ukořistěnou (nebo spíše odevzdanou), nejmodernější západní zbrojní technikou a astronomický nárůst produkce opia. Neměli jsme tam vůbec (snad kromě nemocnice na začátku) být, říkám to od začátku,“ je přesvědčen.

Byla chyba, že se Česká republika tohoto dobrodružství zúčastnila? „Ano, bezesporu. Stálo nás to jen na přímých nákladech minimálně 70 miliard korun, životy 14 zabitých českých vojáků a další veterány s trvalými zdravotními následky. Jako bonus jsme nyní, jako součást intervenčních armád zabíjejících Afghánce, i cílem krevní msty v islámském pojetí,“ vysvětluje.

Hodně se diskutovalo o tlumočnících a jejich evakuaci do České republiky. Jak vidí jejich činnost Jiří Kobza? „V jejich případě šlo o dobře placenou práci v rámci prosazování amerických zájmů, nikoli o nezištnou pomoc České republice a jejím občanům. Nic jim proto nedlužíme. My v SPD považujeme jejich import do České republiky (i s rodinami) za naprosto neodůvodněné bezpečnostní riziko pro naše občany. Vláda by měla začít prosazovat (například rozvojovou) pomoc okolním zemím, aby afghánské emigranty přijaly,“ myslí si.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Martin Exner byl položen dotaz

K čemu ta pomoc Ukrajině je?

Netvrdím, že má pomoc skončit, ale válka ano. A co třeba ČR nebo Evropa dosud udělala pro její ukončení? Nebo to se sází jen na to, že budeme Ukrajinu vyzbrojovat a ta Rusko vojensky porazí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nikdy jsem neměla politické ambice.“ Jak soud dohnal učitelku Bednářovou do politiky

10:45 „Nikdy jsem neměla politické ambice.“ Jak soud dohnal učitelku Bednářovou do politiky

Vyhazov z práce a následné trestní stíhání čekaly učitelku Martinu Bednářovou poté, co s žáky ve ško…