Napište tam, že je to paragraf na Vidláka... Decroix navrhla nový trestný čin

28.04.2025 20:27 | Monitoring

Poslankyně Eva Decroix (ODS) prosazuje zákaz používání technologie deep fake. Výtvory, kde umělá inteligence dokáže nahradit obličeje lidí ve videu, by nově měly být trestným činem poškození cizích práv. Taková vtipná videa s vládními představiteli tvoří třeba i předseda Stačilo! Daniel Sterzik alias Vidlák. „Dejme tomu nadpis LEX VIDLÁK,“ uvedl ironicky.

Napište tam, že je to paragraf na Vidláka... Decroix navrhla nový trestný čin
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Daniel Sterzik alias Vidlák

Internetem se již řadu let šíří deep fake videa, kde jsou obličeje původních postav z videa nahrazena jinými, například politiky nebo jinými známými osobnostmi. Taková videa v poslední době tvoří i Vidlák nebo uživatel Rapotamol, který si v deep fake videích tropí žerty z vládních politiků.

Jako u videa převzatého ze seriálu Okresní přebor, kde se místo vesnických fotbalistů objevují v hlavní roli ministr vnitra Vít Rakušan a vládní komunikační stratég Otakar Foltýn.  

Jiné z videí si zase posvítilo na rychlou jízdu europoslance Filipa Turka (Motoristé sobě) přirovnáním k legendárnímu Semiri Gerkhanovi ze seriálu Kobra 11. 

Podle poslankyně Evy Decroix ale taková humorná videa zasahují do osobních práv jednotlivců a je třeba je začlenit do trestního zákoníku.

„Dýpfejk nesmí ubližovat! V rámci projednávání trestního zákoníku byl nahrán pozměňovací návrh, který rozšiřuje trestný čin poškození cizích práv o postih výroby a distribuce deep fake materiálů. Je to správný krok!“ informovala Decroix.

„(2) Stejně bude potrestán, kdo v úmyslu způsobit jinému vážnou újmu na právech vyrobí dílo, které neoprávněně zobrazuje, zachycuje nebo jinak využívá podobu jiného nebo jeho projev osobní povahy, které se jeví být pravými, ačkoli ví, že pravé nejsou, nebo takové dílo učiní veřejně přístupným, zprostředkuje, uvede do oběhu, prodá nebo jinak jinému opatří,“ citovala poslankyně pozměňovací návrh, podle kterého bude deep fake technologie trestaná.

Podle Decroix totiž užití deep fake technologie vyvolává dojem, že jde o zobrazení určité osoby nebo jejího projevu, a protože tomu tak není, jedná se o uvedení ostatních v omyl. „Podstatné bude to, zda dílo zobrazuje, zachycuje nebo jinak využívá podobu jiného nebo jeho projev osobní povahy, které se jeví být pravými, byť tomu tak není (a pachatel o tomto nesouladu ví). Výroba takovýchto materiálů a jejich další specifikované nakládání s ním má být trestná, děje-li se tak v úmyslu způsobit jinému vážnou újmu na právech,“ dodává Decroix.

Na návrh reagoval předseda Stačilo! Daniel Sterzik, který vtipná deep fake videa rád používá. „A dejte tomu nadpis: LEX VIDLÁK,“ uvedl ironicky, přičemž Sterzik jako bloger Vidlák ve svých videích sledující vždy informuje, že jde o deep fake technologii.  

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Makarovič

Filip Turek byl položen dotaz

K vaší rychlé jízdě

To vám přijde normální, že porušíte zákon a obhajujte se tím, že je špatný, a že se má změnit? Co třeba nějaká omluva? A jste připraven přijít o řidičák, protože jestli ne, tak je to výsměch obyčejným lidem, kteří by o něj určitě přišly. Co mi ale vadí nejvíc je, že jedete rychle a ještě se plně nev...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 25 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Lipavského úřad dostal dopisy o velvyslanci v Německu. Vážné informace vymlčel

4:45 Lipavského úřad dostal dopisy o velvyslanci v Německu. Vážné informace vymlčel

Závažné otazníky nad duševním zdravím českého velvyslance v Německu Jiřího Čisteckého přechází Lipav…