Evropská unie a Ukrajina prosazovala, aby byla v rámci třetího výročí ruské agrese proti Ukrajině přijata v OSN rezoluce jednoznačně označující Rusko za agresora. Administrativa Donalda Trumpa navrhla alternativní rezoluci, kde Rusko není označeno jako agresor a kde je řečeno, že nejzásadnější věcí je dosažení míru. Kdo je agresor, není v této alternativní rezoluci podstatné. A jak to dopadlo? Agentura Reuters napsala, že Rada bezpečnosti OSN kývla na americký návrh.
Rada bezpečnosti OSN v pondělí přijala rezoluci navrženou v USA ke třetímu výročí ruské invaze na Ukrajinu, která zaujímá neutrální postoj ke konfliktu,“ napsala agentura Reuters. „Rada bezpečnosti uvízla na mrtvém bodě díky ruskému právu veta,“ upozornila Reuters.
Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Nebenzija uznal „konstruktivní změny“ v postoji USA ke konfliktu. Řekl radě, že usnesení není „ideální“, ale „výchozí bod pro budoucí úsilí o mírové urovnání“.
193členné Valné shromáždění však opakovaně podporuje suverenitu a územní celistvost Ukrajiny a volá po spravedlivém, trvalém a komplexním míru v souladu s Chartou OSN. Američanům se nepodařilo Valné shromáždění přesvědčit, aby přijalo stejnou tříodstavcovou rezoluci přijatou Radou bezpečnosti.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.