Nářek: „USA na straně Ruska.“ Je ještě veseleji

25.02.2025 8:34 | Zprávy

Jak již ParlamentníListy.cz informovaly v pondělí večer, Valným shromážděním OSN prošla americká rezoluce o Ukrajině, která nezmiňuje Rusko jako agresora. Strhl se kvůli tomu povyk, že „USA stojí na straně Ruska“. V Radě bezpečnosti OSN navíc prošla díky hrozbě ruského veta také značně „obroušená“ rezoluce k třetímu výročí začátku války na Ukrajině.

Nářek: „USA na straně Ruska.“ Je ještě veseleji
Foto: Fox News
Popisek: Donald Trump v rozhovoru Fox News připouští, že by Ukrajina mohla být ruská

Evropská unie a Ukrajina prosazovala, aby byla v rámci třetího výročí ruské agrese proti Ukrajině přijata v OSN rezoluce jednoznačně označující Rusko za agresora. Administrativa Donalda Trumpa navrhla alternativní rezoluci, kde Rusko není označeno jako agresor a kde je řečeno, že nejzásadnější věcí je dosažení míru. Kdo je agresor, není v této alternativní rezoluci podstatné. A jak to dopadlo? Agentura Reuters napsala, že Rada bezpečnosti OSN kývla na americký návrh.

Rada bezpečnosti OSN v pondělí přijala rezoluci navrženou v USA ke třetímu výročí ruské invaze na Ukrajinu, která zaujímá neutrální postoj ke konfliktu,“ napsala agentura Reuters. „Rada bezpečnosti uvízla na mrtvém bodě díky ruskému právu veta,“ upozornila Reuters.

Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Nebenzija uznal „konstruktivní změny“ v postoji USA ke konfliktu. Řekl radě, že usnesení není „ideální“, ale „výchozí bod pro budoucí úsilí o mírové urovnání“.

193členné Valné shromáždění však opakovaně podporuje suverenitu a územní celistvost Ukrajiny a volá po spravedlivém, trvalém a komplexním míru v souladu s Chartou OSN. Američanům se nepodařilo Valné shromáždění přesvědčit, aby přijalo stejnou tříodstavcovou rezoluci přijatou Radou bezpečnosti.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Tomio Okamura byl položen dotaz

Vy jste proti sankcím

Já v nich také nevidím moc žádný přínos - ani pro Ukrajinu. Na druhou stranu, nebylo by horší nedělat nic, když Rusko rozpoutalo válku? Nebo co byste udělal vy, kdybyste byl teď ve vládě? A věříte, že Trump letos válku ukončí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Doník moooc dobře ví, ře válka nezačala 23.2.2022 ale majdanem v roce 2014., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseVlastík1 , 25.02.2025 9:02:26
Ví to i UA když žvaněj o válečnejch veteránech z tohoto roku. Ještě mně tam ale chybí ta příprava za desítky let ze strany spojenejch států..

|  14 |  0

Další články z rubriky

Zrušení ČT: Stačí se nebát křiku

21:00 Zrušení ČT: Stačí se nebát křiku

„Česká televize už dávno není tím, čím měla být,“ soudí ve svém komentáři pro ParlamentníListy.cz Ra…