Nářez sněmující ODS od veterána české pravice

16.01.2016 14:06 | Zprávy

U příležitosti volebního kongresu Občanské demokratické strany se k budoucnosti strany vyjádřil člen ODS Petr Štěpánek. Na serveru Protiproud.cz uvedl, že strana stále stojí na křižovatce mezi bytím a nebytím. „Pustit do popředí nové pěvce? Bez toho to nepůjde,“ konstatuje.

Nářez sněmující ODS od veterána české pravice
Foto: ČTÚ
Popisek: Petr Štěpánek

„Ani Václav Klaus, ani Mirek Topolánek nebyli neomylní. Nicméně když Klaus končil jako předseda, měla ODS přes 20 procent. Když jsme si odstřelili Topolánka, byla ODS také nad dvaceti procenty. K sešupu na jednociferný volební výsledek vedla až politika Petra Nečase, kdy provozoval Kalouskovy ekonomické nápady, leč zodpovědnost za ně odnesla ODS. Nečas u toho ovšem nebyl sám,“ uvedl Štěpánek. I přestože podle něj pana Čistého, jak se Nečasovi přezdívalo, semlela špinavá politika, jeho nejbližší zůstali a obsadili čelná místa kandidátek. „Ti samí, kteří přivedli ODS ‚zugrund‘, ji teď v roli nepostradatelných opět zachraňují. Jakoupak asi tak mohou mít u veřejnosti věrohodnost? Volební výsledek 7,72 i setrvale mizerné preference to ilustrují docela přesvědčivě,“ dodává.

Podle něj by Fiala neměl být znovu předsedou ODS. „Za prvé: Politologie je úplně jiná disciplína než politika. Za druhé: Předsedou nemá být někdo, kdo do strany vstoupil před týdnem. Proč? Za třetí: Hrozí totiž zvýšené riziko, že dopředu vystrčený profesor právě viníkům onoho stranického karambolu poslouží jako fíkový list jejich minulých selhání i budoucích ambicí. Přesně to se stalo. A za čtvrté: V Nečasově vládě se umazal i sám Fiala,“ konstatoval.
 
ODS je dle názoru Štěpánka stranou mírného pokroku v mezích bruselských zákonů. „Také postoj ODS k migrační krizi je problematický. Přibližně z osmdesáti procent sice hlásá to samé, co zdejší radikální kritici hromadné migrace či islamizace Evropy, zároveň se však od nich zcela distancuje, takže pro běžného konzumenta politiky opticky stojí spíše na straně zdejších sluníčkových vítačů,“ podotkl. 
 
Původní text ZDE.
 
„Ve svém projevu na předloňském olomouckém kongresu jsem použil jedno hudební přirovnání. Totiž, že v pěveckém sboru vůbec není ostuda zpívat druhé či třetí hlasy. A poprosil jsem všechny ty naše nepostradatelné, věčné zpěváky prvních hlasů, zda by v zájmu celku nemohli udělat jeden dva kroky dozadu a do první řady pustit pro změnu jiné pěvce. Nestalo se. Bohužel. A tak ODS z televizní obrazovky nadále ponejvíce prezentují Benda, Stanjura, Němcová, Zahradil, Svoboda, Bendl a další. Vůbec netvrdím, že vždycky říkají nesmysly. Ale v tom problém přece není,“ řekl s tím, že lidovci onu výměnu zpěváků prvních hlasů úspěšně zrealizovali. „Obsah sice zůstal stejný, leč změna formy zabrala. A teď si představte, kdyby ODS pozměnila nejen formu, ale ještě se poctivě a důsledně vrátila ke svému původnímu obsahu,“ uzavřel. 
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Marek Benda byl položen dotaz

Umíte si představit sebe jako pracujícího v průmyslu či zemědělství?

Vnímám Vás jako syna svého otce, od školy zabydleného v politice a parlamentu. Uměl byste přežít jako pracující v průmyslu nebo zemědělství. Umíte opustit bublinu parlamentních či senátních poslanců? Proč neinicujete odbourání výhod poslanců - viz poslanci za 1. republiky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Budoucnost Evropské unie se představila: Panoptikum pro otrlé, varuje David

18:25 Budoucnost Evropské unie se představila: Panoptikum pro otrlé, varuje David

Zapomeňte na americké volby, skutečnou globální událostí je slyšení eurokomisařů. I tím bruselský se…