„Chceme veřejné slyšení v Senátu, aby tam jednotliví ministři, kteří jsou za tuto problematiku zodpovědní, přednesli návrhy, jak právě toto vyřešit. A tam právě očekáváme, že karta bude na straně vlády, že je možnost změnit vládní nařízení a upravit tabulky, aby ti lidé, kteří odvádějí svoji práci a jsou plně kvalifikovaní, se dostali na odpovídající úroveň jako vysokoškoláci," vysvětlil k tomu pro rádio předseda školských odborářů František Dobšík.
Problém mají i školníci. Platy jim také nestačí
Není to podle něj však o tom, že by nějak chtěli diskriminovat vysokoškoláky a jejich vzdělání snižovat, ale "dotáhnout" ty, kteří jsou plně kvalifikováni, na úroveň vysokoškoláků
Odboráři již dříve dali na vědomí, že s platy nejsou spokojeni ani nepedagogičtí pracovníci, například kuchařky nebo školníci, kterým se příjem snížil.
Místopředsedkyně Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Markéta Vondráčková minulý týden v Ozvěnách dne řekla, že vedle platů budou prioritou i podmínky pro nepedagogické pracovníky obecně.
„Problém nepedagogických pracovníků je obrovský. Lidé přicházejí o 4, 5 tisíc, a když uvážíme jejich plat okolo 11 tisíc, tak dnes jsou na minimální mzdě. A vlastně za stejný výkon práce," řekla.
Dobeš nároky učitelů nechápe
Ministr školství Josef Dobeš ale dál na takových platových tabulkách trvá. Chce podpořit mladé, vysokoškolsky vzdělané lidi, aby šli do školství. Zdůraznil, že v roce 2011 se přidalo na platech učitelů 2,1 miliardy. „A pro příští rok máme čtyři miliardy - jsou už v návrhu rozpočtu. Přidali jsme hlavně mladým učitelů."
Odmítl, že by zvýhodnění vysokoškolsky vzdělaných učitelů bylo diskriminační. „Musíme podporovat vysokou školu. Moje předchůdkyně řekla: dávám vám 7 let na to, abyste si všichni dotáhli vysokou školu. Já říkám: ne! Vážím si zkušených učitelů bez vysokoškolského vzdělání, ale hodlám podporovat vysokou školu, mladé učitele a tím zvednout ten trend," dodal Dobeš.
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb