Podle politologa Valeše vláda dostala špatné hodnocení ještě před tím, než došlo k razantním opatřením, která budou sociálně mnohem více bolet. Společnost je podle jeho slov krajně nespokojená s neschopností vlády řešit aktuální věci. „Je vidět, že lidé jsou ochotni častěji zaplňovat ulice,“ poznamenal Valeš.
Hnutí PRO Jindřicha Rajchla, který pořádá demonstrace na Václavském náměstí s vyjádřením nespokojenosti vůči vládě, může podle Valeše vzít část voličů ANO a SPD. „Velkou část voličů Rajchlova PRO mohou být lidé, kteří k volbám nepřišli, protože pro ně ANO a SPD bylo slabým čajíčkem,“ řekl Valeš, že stejně jako je koalice SPOLU, mohl by vzniknout subjekt spolupracujících národně orientovaných stran.
„Bylo by tam hnutí PRO, SPD a pravděpodobně ještě Trikolora,“ sdělil Valeš, že tyto strany mohou spojit své síly.
Vláda Petra Fialy (ODS) dostala nyní od obyvatel Česka nejhorší hodnocení od kabinetu Petra Nečase (ODS) v roce 2013. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM), prováděném letos od konce ledna do 20. března. Většina lidí je nespokojena s programem, činností i složením vlády a také s osobou předsedy kabinetu a tím, jak vláda komunikuje s veřejností.
Negativní hodnocení Fialovy vlády výrazně převažují nad pozitivními. Se složením vlády je například spokojeno pouze 24 procent účastníků průzkumu, kdežto nespokojeno je 71 procent. Premiéra hodnotí negativně 64 procent lidí a pozitivně 32 procent. S činností vlády vyjadřuje nespokojenost 69 procent Čechů a spokojenost jen 27 procent. Komunikaci kabinetu s veřejností hodnotí negativně 66 procent dotázaných a pozitivně 30 procent. Nejmenší rozdíl mezi podíly kladných a záporných hodnocení je u programu vlády, se kterým je spokojeno 30 procent Čechů a nespokojeno 59 procent.
Současný kabinet řeší od loňska zdražování energií či potravin a další dopady ruského útoku na Ukrajinu, který začal loni v únoru. V posledních měsících se opakovaně konají demonstrace lidí proti Fialově vládě. Při protestu v neděli demonstrovaly tisíce lidí na Václavském náměstí. Řečníci volali po demisi vlády nebo po konání stávek. Při demonstraci v březnu se část protestujících pokusila vtrhnout do budovy Národního muzea a sejmout z ní ukrajinskou vlajku. Loni v září se při akci Česká republika na 1. místě, kde lidé také vyzývali vládu k demisi, sešlo podle policie asi 70 000 demonstrantů. Organizátoři kritizovali vysoké ceny energií a prozápadní kurz vlády.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef