Návrh nikdo neslyšel, Pekarová ho stejně nechala schválit. A ve sněmovně začalo pravé peklo

23.01.2024 15:40 | Monitoring

Dlouhá sněmovní debata o korespondenční volbě už přestala bavit TOP 09. Předseda jejího poslaneckého klubu Jan Jakob proto navrhl omezit diskusi na dvě vystoupení každého poslance, včetně faktických poznámek. Narychlo načtený návrh ani nestihl dočíst, navíc v hluku sněmovny návrh nikdo neslyšel. Jeho stranická předsedkyně, právě řídící schůzi, ho stejně nechala schválit. Opozice hovořila o pošlapání demokracie a Topku nakonec krotili i koaliční kolegové. K vyřešení situace se sešlo sněmovní grémium.

Návrh nikdo neslyšel, Pekarová ho stejně nechala schválit. A ve sněmovně začalo pravé peklo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová

Vládní koalice se čtvrtým dnem snaží prosadit korespondenční volbu, a podle opozice kvůli tomu dokonce porušuje jednací řád Sněmovny. Pětikoaliční poslanci si prohlasovali omezení faktických poznámek, což podle opozice nese znaky totality a pošlapávání demokracie. „Garantuji vám, že si na sebe šijete bič, že za dva roky budete mít také jen dvě faktické poznámky. A až se tady vykecáte, všechny tyhle zákony vám zrušíme,“ hřímal šéf poslanců SPD Radim Fiala, že po volbách se situace obrátí. Vládní poslanci odpoledne sporné ustanovení novým hlasováním raději zrušili.

V Poslanecké sněmovně čtvrtým dnem probíhá vyostřené jednání o zavedení korespondenční volby. Opozice jednání obstruuje dlouhými vystoupeními poslanců s přednostním právem a také množstvím faktických poznámek. Vládní koalice proto ve snaze dostat se v jednání dál prosadila, že každý poslanec může vystoupit jenom dvakrát včetně faktických poznámek.

Návrh přednesl poslanec TOP 09 Jan Jakob v rámci své faktické poznámky, přičemž kvůli dodržení času ani nestihl návrh doříct. Kvůli hluku v sále navíc část poslanců návrh neslyšela. Předsedající šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) přesto dala o návrhu hlasovat. Návrh byl koaličními poslanci přijat, což členové opozice označili za závažné porušení jednacího řádu.

„Já si myslím, že to, co se tady děje, je flagrantní porušení jednacího řádu. Vy nás tady poučujete, že faktické máme využívat, abychom reagovali na předřečníky. A pak vystoupí Honza Jakob a řekne tady vlastně procedurální návrh, který ani nestačil doříct. On to nestačil doříct. Ty dvě minuty, kdybyste mu to utnula, jako to utínáte nám, poctivě, tak to tady nezaznělo. A my hlasujeme o něčem, co navrhovatel neřekne ve dvou minutách, vy to potom nějakým způsobem interpretujete. A to je způsob hlasování? To jste se fakt už zbláznili?“ prohlásil Patrik Nacher (ANO). Stejně tak se proti vymezila šéfka poslanců ANO Alena Schillerová nebo Radek Vondráček, podle nějž je to pošlapání demokratických principů a právního státu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Makarovič

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Mimochodem ., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseberan 96 , 23.01.2024 17:01:35
Pochopit co vlastně říká ten Jakob je nemožné. Ten má v kedlubně vymeteno a mele kolem dokola jenom trouboviny !

|  24 |  0

Další články z rubriky

Igor Chaun: Směřujeme k policejnímu státu

6:44 Igor Chaun: Směřujeme k policejnímu státu

Policejní stát? Jeden z listopadových studentských vůdců, Igor Chaun, varuje před postupným zavádění…