Návrh pravicových poslanců bude řešit ústavní soudce Suchánek

27.03.2014 10:06 | Zprávy

Poslanecký návrh na zrušení části vyhlášky o jednacím řádu státního zastupitelství bude u Ústavního soudu (ÚS) řešit Radovan Suchánek, jeden ze služebně nejmladších soudců. Podnět, který souvisí s obviněním někdejšího premiéra a bývalého předsedy ODS Petra Nečase, Suchánkovi dnes připadl podle rozvrhu práce. ČTK to řekla mluvčí soudu Miroslava Sedláčková.

Návrh pravicových poslanců bude řešit ústavní soudce Suchánek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do budovy Ústavního soudu

Podnět směřuje proti části vyhlášky o jednacím řádu státního zastupitelství, která podle poslanců ODS a TOP 09 umožnila, že se kauzou zabývá olomoucké státní zastupitelství místo pražského. Nečas je obviněn z podplacení tří bývalých poslanců, jakoukoli korupci popírá. Text poslaneckého návrhu ale jméno někdejšího premiéra výslovně nezmiňuje, je zpracován v obecné rovině.

Zákon nestanoví ústavním soudcům pro rozhodnutí žádnou lhůtu. O návrzích směřujících proti právním předpisům obvykle rozhodují několik měsíců až několik let. Zatímco o běžných stížnostech jednají tříčlenné senáty, o návrzích na rušení zákonů či vyhlášek hlasuje plénum, tedy sbor všech soudců. Suchánek je ústavním soudcem od loňského listopadu, předtím působil v akademické sféře. Jako asistent, poradce a právní expert také spolupracoval s ČSSD, byl členem strany.

Návrh podali jen pravicoví poslanci

Návrh podepsalo všech 15 členů klubu ODS a dalších 12 poslanců z klubu TOP 09 a Starostové. Podmínka 25 podpisů, potřebných k návrhu na zrušení takzvaného jiného právního předpisu, je proto splněná. Občanští demokraté se už dříve Nečase zastali. Tvrdili, že jeho obvinění je pokusem o kriminalizaci politiky. Kritizovali také to, že se kauzou zabývá olomoucké státní zastupitelství, když záležitost věcně náleží do Prahy. Nyní poslanci ODS chtějí, aby se ústavní soudci jasně vyjádřili k otázce zákonného soudce v přípravném řízení.

Kauza údajného podplacení někdejších poslanců ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra vedla k pádu Nečasovy vlády, Nečas se rovněž vzdal funkce předsedy ODS. V případu je obviněn Nečas, bývalá šéfka vládního kabinetu Jana Nagyová, nynější Nečasova manželka, a někdejší Fuksův náměstek Roman Boček. Nagyová s Bočkem podle žalobců společně navedli Nečase k přislíbení úplatku.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Kmotři

Jestli ODS podle vás řídí kmotři, jak vysvětlíte, že jste s nimi spolupracovali a evidentně vám to dosud nevadilo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Po projevu Ivana Trojana padlo ošklivé slovo ze 70. let

10:52 Po projevu Ivana Trojana padlo ošklivé slovo ze 70. let

Poučení z historie. Obrana nezávislé žurnalistiky a zastání se umělců na Slovensku. Chvála „otevřené…