ParlamentníListy.cz
» Aréna » Monitor » Názor není zločin! Lidé, kteří mají problém s Rakušanovou kampaní proti dezinformacím, se shromážďují pod peticí
Názor není zločin! Lidé, kteří mají problém s Rakušanovou kampaní proti dezinformacím, se shromážďují pod peticí
02.02.2022 9:11 | Ze sítí
Nová vláda a především pak ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) hodlají začít tvrdě bojovat proti dezinformacím. Kromě státem placené kampaně, která se má soustředit především na vyvracení informací kolujících o onemocnění covid-19, kabinet plánuje další kroky včetně změny legislativy a zpřísnění trestů. Jak se však zdá, pětikoalice může s tímto záměrem tvrdě narazit.
„Nefandíme lžím, pomluvám, ani výzvám k násilí. Je ovšem nutné, aby se orgány činné v trestním řízení v případě projevů zabývaly pouze přímým návodům k závažným trestným činům (typicky - počkej si na něj v 9 u zastávky, chodí tam každý den, náboje jsou ve skříni) a jejich činnost nebyla zneužívána v politickém boji veřejných činitelů proti svým oponentům,“ píše se v petici, která tak reaguje na „válku dezinformátorům“, kterou v minulých dnech vyhlásil ministr vnitra Vít Rakušan. Taková „válka“ však podle signatářů petice přinese nárůst zneužívání existence verbálních trestných činů.
„Veřejní činitelé by měli mít zachováno stejné právo jako všichni ostatní občané České republiky bránit se proti poškození svého jména a žádat náhradu škody způsobenou projevy jiných lidí v občanskoprávním řízení. Stejně jako všichni ostatní přitom budou muset unést důkazní břemeno ve sporu dvou rovnocenných stran,“ stojí dále v petici, která chce docílit toho, aby se orgány činné v trestním řízení mohly zabývat jen skutečně závažnými trestnými činy.
Iniciátorem petice je právník a předseda Svobodných Libor Vondráček. „Podporujeme totiž takovou míru svobody slova, že trestněprávní postih hrozí jen těm, kteří přímo navádí k závažným trestným činům, které jsou trestány již ve fázi přípravy. Např. když někdo bude psát: „počkej si na něj před prací, v osm končí, bude sám a tlumič koupíš tam a tam“. Vše ostatní by se mělo řešit v rámci soukromoprávních sporů, aby se trestní stíhání nestalo mocenským nástrojem provládních veřejných činitelů proti svým názorovým oponentům,“ vysvětlil Vondráček s tím, že podle něj je svoboda slova základní podmínkou demokratické soutěže myšlenek.
„Pokud ji bude výkonná moc potlačovat a političtí oponenti se budou bát vyjadřovat své názory, pak je to konec demokracie. Nechceme si nechat sebrat již okrajovanou svobodu slova ještě více než dnes, protože svoboda slova je pro demokracii jako kyslík pro člověka. Když o ní začneme ve větší míře přicházet, bývá často už pozdě,“ doplnil Libor Vondráček.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.