Nebezpečná německá koupaliště? Nic dramatického, hádala se s Robejškem analytička. A páchají i Němci

17.07.2023 20:51 | Zprávy

V Německu i toto léto opět dochází k násilným potyčkám na koupalištích. Politolog, analytik a publicista Petr Robejšek to vztahuje ke špatné migrační politice Německa prosazované exkancléřkou Angelou Merkelovou. Analytička z Institutu mezinárodních studií, specializující se na Německo a Rakousko, Zuzana Lizcová nesouhlasí, výtržností se dopouštějí přistěhovalci i Němci. „Nic zase tak dramatického“ se navíc podle ní ani neděje. Publicistka Marie Fuchs zmínila, že počet sexuálních trestných činů se na koupalištích ve Stuttgartu od začátku uprchlické vlny v roce 2015 zdvojnásobil.

Nebezpečná německá koupaliště? Nic dramatického, hádala se s Robejškem analytička. A páchají i Němci
Foto: Archiv autora
Popisek: Hradec Králové, koupaliště Flošna

Násilí na koupalištích v Německu se rok od roku zvyšuje. V současné době podle německého deníku Die Weltwoche vyvolává diskuse hlavně venkovní bazén Columbia v Berlíně. Po četných napadeních, při nichž byl personál opakovaně bit a urážen, se bazén uzavřel. Toto berlínské koupaliště není ojedinělým případem, více výtržností hlásí i venkovní bazény mimo Berlín.

V důsledku opakovaného násilí si čím dál více koupališť najímá externí bezpečnostní firmy. Deník Die Weltwoche doplnil, že v souvislosti s imigrací od roku 2015 se atmosféra na německých koupalištích změnila a mnoho Němců už na venkovní koupaliště ani nechodí.

„Německo to nezvládlo,“ zhodnotil situaci politolog, analytik a publicista Petr Robejšek v pořadu Zprávy PLUS na CNN Prima NEWS. Potíže na německých koupalištích má podle jeho názoru na svědomí špatně zvládnutá migrační politika vzhledem k tomu, že většina pachatelů útoků má podle politologa „orientální původ“.

Svými slovy Robejšek odkázal na heslo bývalé kancléřky spolkového státu Angely Merkelové (CDU/CSU) „Zvládneme to!“, se kterým vystupovala v průběhu německé politiky otevřené migrantům. Merkelová podle slov Robejška „zavlekla občany do neřešitelného problému“.

Zuzana Lizcová, analytička z Institutu mezinárodních studií a katedry německých a rakouských studií FSV Univerzity Karlovy, s Robejškovým závěrem nesouhlasí. Skupinu viníků podle ní nelze jednoznačně ohraničit, útočí jak přistěhovalci, tak i Němci. „Útočníci jsou jak přistěhovalci nebo lidé s migračním pozadím, tak samotní Němci,“ prohlásila a zmínila, že její tvrzení se shoduje i s tvrzením předsedy CDU Friedricha Merze.

Lizcová dále vyvrací i fakt, že by mělo být násilí na německých koupalištích rozšířeným problémem, podle jejích slov se jedná jen o ojedinělé případy. „Na více než 95 procentech koupališť žádný problém neexistuje. Jedná se o ojedinělé případy, i když závažné, ke kterým dochází zejména v centrech velkých měst,“ uvedla Lizcová.

Koupaliště dále srovnala s fotbalovými zápasy či rockovými koncerty, kde se také vyskytuje mnoho lidí na stejném místě. Na vině je i počasí. „Horké počasí nepřispívá k psychické pohodě. Jedná se o místa, kde se shromažďuje velký počet lidí najednou, což může být problematické, známe to třeba z fotbalových nebo rockových koncertů,“ vysvětlila.

K incidentům podle jejího názoru napomáhá jak lokalita daných koupališť, tak i ekonomická situace lidí v nich žijících. Lidé, kteří léto tráví v městě u bazénu, podle Lizcové trpí nastalou špatnou ekonomickou situací, kvůli které nemají finanční prostředky na trávení dovolené jinde. „Čtvrti, ve kterých se potíže vyskytovaly, jsou oblíbené nejenom přistěhovalci z mimoevropských zemí, ale přestěhovává se tam velký počet nových lidí. Do toho se přidávají sociální problémy. Lidé, kteří tráví čas v létě na koupališti, si kvůli současné ekonomické situaci nemohou dovolit dovolenou někde jinde. Je to celý balík okolností, které přispívají k tomu, že situace se chvílemi vyhrocuje,“ shrnula Lizcová.

Zhodnocení, zda byla migrační politika Německa od roku 2015 úspěšná, či nikoliv, je podle Lizcové otázkou i toho, zda vzrostla kriminalita v celém Německu. „Velká otázka samozřejmě je, co znamená ‚to‘ ve ‚zvládneme to‘. Musíme si ji klást v souvislosti s tím, jestli v Německu zásadním způsobem vzrostla kriminalita, nebo jestli zde máme vyloučené lokality, ve kterých je těžké pro Němce existovat,“ uvedla s tím, že počet registrovaných trestných činů v zemi od roku 2000 nestoupá. Počet nejzávažnějších trestných činů podle ní naopak ještě poklesl.

Problémy Německo jistě má, přiznala, ale dodala, že „nic zase tak dramatického“ se neděje.

Publicistka Marie Fuchs připomněla, že od roku 2015 v Německu stoupl počet sexuálních útoků. Na koupalištích ve Stuttgartu se jejich počet zdvojnásobil a konflikty jsou podle ní ze strany uprchlíků. Má jít převážně o Araby a Čečence. „Podle mluvčí města Stuttgart se od té doby počet sexuálních útoků na koupalištích zdvojnásobil. Faktem je, že jsou to skupinky mladých Arabů či Čečenců, ať jsou to konflikty mezi nimi, nebo vůči ženám. Podobně silvestrovská noc v Kolíně nad Rýnem nebo poslední silvestr v Berlíně, to jsou všechno příklady kriminality ze strany uprchlíků,“ řekla publicistka.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

4:44 Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

Na konci listopadu uplyne půlroční lhůta, o které Otakar Foltýn opakovaně hovořil jako o limitu svéh…