Nebraňte se, čekejte na policii, nebo budou stíhat vás, varoval expert z ČT po útoku „holandských sportovců“. Profesor Jelínek nám vysvětlil, jak je to doopravdy

05.05.2018 10:17 | Zprávy

ROZHOVOR Po brutálním útoku skupiny sportovců z Nizozemska na číšníka v Praze mnohé překvapilo až ohromilo vystoupení experta na terorismus z Masarykovy univerzity v Brně Miroslava Mareše v Událostech, komentářích ČT. Kromě toho, že význam tohoto napadení zlehčoval, také z televizní obrazovky občany varoval, aby pokud nebude ohrožen jejich život jen zavolali policii a nepacifikovali útočníky sami, jinak by sami mohli skončit před soudem za nepřiměřenou obranu. Tuto právní konstrukci ParlamentníListy.cz předložily k posouzení profesoru Jiřímu Jelínkovi, vedoucímu katedry trestního práva na Právnické fakultě Univerzity Karlovy a jednomu z nejvýznamnějších českých trestněprávních odborníků.

Nebraňte se, čekejte na policii, nebo budou stíhat vás, varoval expert z ČT po útoku „holandských sportovců“. Profesor Jelínek nám vysvětlil, jak je to doopravdy
Foto: Repro Youtube
Popisek: Policie vede zadrženého cizince

Miroslav Mareš varoval na ČT, aby občané, pokud je to jen trochu možné, neřešili případné konfliktní situace sami, ale vyčkali na policii, protože jinak by mohli být oni popotahování za nepřiměřenou obranu (pravděpodobně měl tedy na myslí § 29 odst. 2 trestního zákoníku, hovořící o zjevně nepřiměřené obraně). Je právě toto situace, na jakou myslel zákonodárce, když ustanovení o nutné obraně dával do zákona?

Předně je třeba říci, že každý případ použití tzv. nutné obrany podle § 29 tr. zák. je jiný, takže dávat obecné rady je trochu ošidné. Nicméně ustanovení o nutné obraně v trestním zákoníku slouží právě k tomu, aby se občané sami nebáli vystoupit na ochranu zájmů jinak chráněných trestním právem, jestliže pomoc veřejné moci je nedostupná nebo dostupná jen obtížně. Tomu jsou také přizpůsobeny podmínky nutné obrany, při které se střetává právo s bezprávím, a proto výklad tohoto ustanovení musí být ve prospěch obránce.

Druhou věcí je, že obrana nesmí být zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku. Zdůrazňuji slova „zcela zjevně“, což znamená očividně, v hrubém nepoměru s útokem.

Budou situace, kdy konfliktní situace musí být řešena jinak než vystoupením občanů, například proti útoku vycvičených teroristů jistě nemá neškolené vystoupení jednotlivce naději na odražení útoku, patrně toto měl Miroslav Mareš na mysli.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

MUDr. Vladimír Zlínský byl položen dotaz

Jaká velkoplošná krize je podle vás nejpravděpodobnější?

Víte, co mě jako první napadlo při čtení vašeho článku, že se v něm zabýváte potencionálními krizemi, ale co krize, kterým čelíme teď? Mám na mysli hlavně existenční krizi, kdy při vší té drahotě je dost obtížné vyjít s normálním platem. Nemyslíte, že by se pozornost vás politiků měla zaměřit teď ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zastavme cestu do otroctví!“ Ekonom Ševčík a zrušení voleb v EU

20:39 „Zastavme cestu do otroctví!“ Ekonom Ševčík a zrušení voleb v EU

Rozhodnutí rumunského ústavního soudu o anulování výsledku prvního kola prezidentských voleb vyvoláv…