Nebudeme brát žádné dary od firem, sliboval STAN po finanční aféře. Pár měsíců a vše je jinak

08.05.2023 22:11 | Ze sítí

Poté, co hnutím STAN otřásla kauza podivných darů od firem ovládaných společnostmi z Kypru, slíbilo, že nebude přijímat žádné dary od firem, dokud se neprojedná novela zákona. Slib ale poctivě dodržovalo osm měsíců, dokud v říjnu přistálo na účet hnutí STAN přes milion korun od pěti právnických osob – včetně společnosti, jejíž majitel se stal ředitelem městské společnosti ve stejném oboru podnikání. Informuje o tom deník MF Dnes.

Nebudeme brát žádné dary od firem, sliboval STAN po finanční aféře. Pár měsíců a vše je jinak
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vít Rakušan

Hnutí STAN argumentuje, že návrh novely předložilo už na srpnovém jednání vlády, ta k němu zaujala neutrální stanovisko a poslala ho do Sněmovny. „Zákon jsme v srpnu loňského roku předložili. Vláda ho projednala a s neutrálním stanoviskem poslala do Poslanecké sněmovny. STAN bez ohledu na to, kdy nebo zda zákon vstoupí v platnost, už dnes postupuje při přijímání firemních darů tak, jako by zákon platil. Máme tedy v tuto chvíli přísnější interní pravidla, než jaká pro příjem darů stanovuje zákon. Nejedná se tak o postup ‚navzdory proklamaci‘, ale v souladu s ní,“ sdělila MF Dnes mluvčí hnutí Sára Beránková.

Omezení se týká hlavně firem, ve kterých má majetkovou účast stát nebo státní podnik, právnické osoby se sídlem v zahraničí nebo na tuzemské firmy, jejichž skutečným majitelem ale není český občan nebo občan státu EU.

Hnutí STAN v průběhu října přijalo na svůj účet dary v celkové hodnotě přes milion korun od pěti různých firem – Pemap, Ermonta, HZ Real, City Home a Casua. Právě poslední jmenovanou společnost vlastní podle evidence skutečných majitelů Jens Gerald Ulrich, podnikatel z německého Kaillingu. Vládnímu hnutí STAN Ulrich poslal 300 tisíc korun; STAN nicméně v souladu se svými zavedenými pravidly dar musel vrátit.

Půl milionu korun zaslala také firma HZ Real, a to 12. října 2022. Její majitel Zdeněk Hořánek sponzoroval STAN od loňského jara štědrými soukromými příspěvky, jednotlivé částky sahaly až do výše 500 tisíc korun. Ke konci roku se pak stal ředitelem i předsedou představenstva městské společnosti SNEO, zabývající se mimo jiné správou nemovitostí. Ve vedení firmy na Praze 6 si měsíčně přijde na zhruba 125 tisíc korun. Tím se dostává do střetu zájmů, jelikož sám vlastní zmíněnou realitní kancelář a podniká v sektoru nemovitostí.

Hnutí STAN si za osmnáct měsíců od voleb vybudovalo pověst největšího skandalisty a průšviháře celé vládní pětikoalice. Vrcholem byla kauza Dozimetr, při které si policie přišla přímo do kanceláře pro náměstka pražského primátora Petra Hlubučka. Aféra stála ministerské křeslo bývalého předsedu hnutí Petra Gazdíka.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

4:44 Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

Na konci listopadu uplyne půlroční lhůta, o které Otakar Foltýn opakovaně hovořil jako o limitu svéh…