Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) prozradil, že bylo Česku vyhrožováno, že přijde o peníze z fondů EU, pokud bude dál odmítat povinné kvóty pro uprchlíky. Je ovšem třeba říci, že se od tohoto kroku distancovali jak předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, tak německá kancléřka Angela Merkelová. Hosté ve studiu ČT se shodli, že by to byl absolutně nepřijatelný krok. Mezian navíc zdůraznil, že debata o kvótách zastiňuje podstatu uprchlické krize. Zahradil mu dal jasně za pravdu a Evropskou komisi v tomto smyslu označil za bezradnou.
Evropa musí jasně říci: Nejezděte sem, míní Zahradil
EU se musí postarat o ochranu svých vnějších hranic. „V krajním případě je to použití i netradičních sil, může to být i armáda. Ono to nevypadá příliš pěkně, vyvolává to jakési reminiscence na doby minulé, ale je vidět, že velké evropské země nemají problém s ostrahou hranic, když je potřeba,“ podotkl europoslanec. Následně upozornil na to, že Itálie či Řecko v minulých měsících a letech nahlas neříkaly, že potřebují pomoc s ostrahou hranic.
„EU musí také jasně vzkázat do krizových oblastí, že Evropa není schopna ani ochotna přijmout všechny. V tomto smyslu byl velmi nešťastný vzkaz německé kancléřky Angely Merkelové, že přijme všechny Syřany. Ten vzkaz z Evropy by měl být přesně opačný: Nemůžeme vás přijmout všechny, rozmyslete si to, ta cesta je velice nebezpečná,“ konstatoval Zahradil. Následně si kladl otázku, jak vlastně budeme nutit uprchlíky, aby zůstali v zemi, ve které zůstat nechtějí. Na to by měli evropští politici odpovědět.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp