V manuálu je podle Schejbalové zejména apelováno na to, aby škola nebyla bojištěm například mezi některými národnostními menšinami. „Je tam vyjádřeno to, že škola nemůže být bojištěm, že děti za nic nemohou, abychom vysvětlili, že když máme třeba ve škole příslušníka ruského národa, tak aby nebyl šikanován,“ vysvětlovala Schejbalová s tím, že je důležité, aby si ve školách různé národnosti mezi sebou nevyřizovaly nějaké spory.
Manuál je podle ředitelky Gymnázia Nad Štolou určen spíše základním školám a pro střední školy a gymnázia nemá příliš význam. „Já si myslím, že na středních školách a na gymnáziích tady to úplně tak nehrozí, protože to jsou již téměř dospělí studenti, kteří se sami zajímají o tu situaci na Ukrajině a chtějí o ní diskutovat. Když jsem si ten manuál prohlížela, tak si myslím, že je koncipován spíše na základní školy a spíše jsou tam rady, jak jednat s menšími dětmi. Takže střední školy ten manuál podle mého příliš nevyužijí, protože naši studenti o tom mluví spontánně a pochopitelně ta debata s téměř dospělými studenty je jiná, než na prvním stupni základních škol, kde je potřeba děti zbavit strachu z té situace, protože ty děti to vnímají a mohou mít nějaké obavy,“ řekla Schejbalová v České televizi.
„Ten manuál není nic špatného, ale podle mě v něm není ani příliš žádný přínos,“ prohlásila Schejbalová. „Ta obava Ministerstva školství, že by se mohla objevit agrese vůči ruským studentům je ale reálná, protože když si uvědomíme, co se dělo před ruskou ambasádou, tak to hrozí a je na nás, abychom zajistili a vysvětlili, že toto do škol nepatří,“ uznala s tím, že je také důležité ve školách naučit děti používat kritické myšlení a ověřování informací.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: jma
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.