Nečas: Na ulicích není čisto. Zametání neponíží ani profesora

08.01.2012 12:51 | Zprávy

Premiér Petr Nečas (ODS) byl hostem Nedělní Partie televize Prima Family. V pořadu jednoznačně obhajoval povinnost nezaměstnaných vykonávat veřejné práce. Stejně tak zpochybnil myšlenku, že by úřady práce nezvládaly nápor díky nově zavedenému systému vyplácení dávek. Do třetice pak tvrdil, že jeho vláda nestojí jen na škrtech, ale má i vize do budoucna. Dnes je prý třeba utahovat opasky, aby se naše děti měly lépe.

Nečas: Na ulicích není čisto. Zametání neponíží ani profesora
Foto: Repro TV Prima
Popisek: Premiér Nečas v Partii TV Prima

Nezaměstnaní občané po novém roce nenechávají na vládě suchou nit. Kabinet Petra Nečase (ODS) jim prý připravil nedůstojné životní podmínky. Především se po nich chce, aby vykonávali veřejně prospěšné práce, pokud chtějí pobírat podporu v nezaměstnanosti. To však mnozí občané chápou jako zavádění systému nucených prací. Premiér Nečas ale v pozici hlavního hosta Nedělní Partie televize Prima Family nový systém hájil. 

Vzít do ruky koště a uklidit, to není nic nedůstojného

Nečas upozornil především na fakt, že veřejná služba již tři roky funguje, jen se zkracuje lhůta na její použití. Úřady práce budou prý vedeny k tomu, aby se zaměřily především na lidi, kteří jsou bez práce déle než rok. Ohradil se i proti často používanému výroku, že se nehodí, aby např. vysokoškolský profesor toho času bez práce zametal ulice.

„Když jsem bez zaměstnání, neznamená to, že mám automaticky právo nic nedělat a dostávat peníze z kapes svých spoluobčanů. Žádná práce není ponižující, vy také když jste doma, nemáte směnu, tak třeba doma vezmete koště a uklidíte, na tom není nic nedůstojného,“ oponoval Nečas námitkám moderátora. Pohled do ulic většiny českých obcí a měst navíc dokazuje, že je co uklízet. Nečas má za to, že bude co dělat minimálně do doby, než to u nás bude vypadat např. jako ve Švýcarsku.

Nezaměstnaní však nejsou jediní, koho se dotýkají reformy Nečasova kabinetu. Po novém roce jsou nespokojeni i handicapovaní spoluobčané, kterým se změnil systém výplaty příslušných dávek. Systém se sice zjednodušil, ale mimo to došlo také e snížení některých dávek a na mnoha místech si postižení na jejich výplatu počkají déle. Nově je totiž vyplácí úřady práce a v některých případech jejich zaměstnanci nevědí kam dřív skočit.

Nečas ale v pořadu prohlašoval, že úřady práce si s novou situací vesměs poradily. Ke zdržení výplaty na některých místech prý přispěli sami handicapovaní. „Proběhla organizovaná akce Národní rady zdravotně postižených, takže to bylo do jisté míry umělé,“ prohlásil Nečas.

Kabinetu schází pozitivní vize budoucnosti

Nečasův kabinet zemi vládne od poloviny roku 2010 a do teď všichni ministři opakují, že je třeba šetřit, škrtat a utahovat si opasky. Má však vláda Petra Nečase i nějakou pozitivní vizi toho, kam by měla Česká republika směřovat? Z premiérova vystoupení lze soudit, že tato vize naší vládě schází. Lze ji shrnout toliko slovy, teď musíme šetřit, aby se naše děti mohly mít lépe.

„Je potřeba dělat politiku konsolidace veřejných financí, a kdyby to vláda nedělala, tak to všichni daňoví poplatníci velmi zatraceně pocítí. Vláda možná ne dobře zvládá komunikaci s občany, ale je potřeba ty změny udělat, musíme mít konkurenceschopnou ekonomiku, abychom zajistili budoucnost svým dětem,“ míní premiér.

Dodává k tomu, že současná levicová opozice sice jeho vládu za reformy kritizuje, ale ve skrytu duše je ráda, že probíhají, protože v opačném případě by pak musela sama levice zavádět nepopulární reformy. Až se jednou dostane levice zase k moci, tak většinu reforem nechá v tichosti beze změny.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Jak přesně si to vyvlastnění představujete?

A byť je to mířeno proti Rusům, není paradox, že přesně tohle dělali oni? Fakt myslíte, že je to demokratický nástroj?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo nesmrdí, není Čech, poučí děti neziskovky. Klimatická instruktáž pro učitele a milionové dotace

20:37 Kdo nesmrdí, není Čech, poučí děti neziskovky. Klimatická instruktáž pro učitele a milionové dotace

Vzdělávání dětí a studentů v oblasti klimatu stále častěji začíná zaujímat místo ve výuce na školách…