"Stát nadále zůstane dominantním zabezpečovatelem na stáří i po zavedení fondového systému," uvedl Nečas. Nynější podíl státu je ale mimořádný. Důchod tvoří 95 procent čistých příjmů českých penzistů. "Je to extrémně vysoká závislost na státem organizovaném průběžném systému, která není nikde v EU," řekl předseda vlády. Reforma podle něj "závislost na státu o něco oslabí".
Vláda příští rok odstartuje důchodovou reformu. Lidé budou moci přesměrovat tři procentní body z odvodů do vlastního spoření u fondů, přidat k nim budou muset částku ve výši dvou procentních bodů ze svého. Podle Nečase se do tohoto druhého pilíře zapojí zřejmě méně lidí, než vláda čekala, a to i kvůli "masivní negativní kampani". Reformu kritizuje opozice, odbory i někteří experti. ČSSD oznámila, že až bude ve vládě, druhý pilíř zruší.
V budoucnu se důchod zřejmě sníží
Podle premiéra je reforma nutná, aby byly systém udržitelný. Už nyní je v mínusu. Nečas uvedl, že nyní připadají na jednoho důchodce téměř dva ekonomicky aktivní lidé. V polovině století to bude jen zhruba jeden. Starobní důchod dostávalo na konci září 1,72 milionu lidí. Průměrný důchodce dostával 11.935 korun, průměrná důchodkyně 9771 korun. Celkem má starobní, invalidní a pozůstalostní penze od České správy sociálního zabezpečení 2,86 milionu lidí.
Podle ministryně práce nynější důchodový systém už naráží na své limity a do budoucna se důchod z něj nejspíš sníží. "Pro většinu občanů bude za 20, 30, 50 let naprosto nutné si důchod doplnit vlastními úsporami," řekla Müllerová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nem, čtk