"V současnosti nemá eurozóna na vybranou: buď se rozpadne, což si jistě nikdo nemůže vážně přát, nebo se posune směrem k federálnímu ekonomickému útvaru," napsal předseda vlády v článku věnovaném dění kolem unijní smlouvy. Česká republika spolu s Británií se jako jediné ke smlouvě v tomto týdnu nepřipojily.
"Přijetím rozpočtové smlouvy bychom dali nejen souhlas s posunem eurozóny směrem k budoucí fiskální federaci, ale i s tím, že se sami tohoto projektu chceme nadále i za tuto cenu účastnit. A to jsou dvě zcela odlišné věci," uvedl Nečas.
Rozmysleme si, zda tam chceme být
Ačkoli je dohodnutá smlouva zásadním krokem k federalizaci z hlediska svých procedur, vůbec podle Nečase neřeší skutečnou podstatu současných problémů. Státy se jí vzdávají práva na svobodné hlasování v EU v otázce rozpočtů a zbavují se tím části své suverenity. "Zavazují se společně koordinovat své další zadlužování. To jsou vše mílové kroky směrem k federalizaci eurozóny," napsal.
K odmítnutí smlouvy ho pak prý vedlo také samotné fungování summitů jako takových. "Musím zdůraznit, že jsem formou jednání Evropské rady v poslední době zklamán. Stejně jako mnozí další kolegové - premiéři, kteří to možná neřeknou tak nahlas," uvedl Nečas, podle kterého jsou dokumenty dodávány na poslední chvíli, bez času na rozmyšlenou, analýzu či projednání s vládou.
O smlouvě se bude diskutovat dál, premiér připomněl možnost svolání mimořádné Evropské rady, v březnu se má konat rada řádná. Čeští vyjednávači minulý týden dosáhli toho, že ke smlouvě se kterákoliv země EU může připojit bez podmínek kdykoliv.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, nep